آرتروز زانو

آرتروز زانو چیست و چرا ایجاد می شود؟

آرتروز زانو چیست؟

 

آرتروز یا استئوآرتریت را ساییدگی مفصل نیز می گویند. مفصل جایی است که دو استخوان در کنار هم قرار می گیرند  باعث می شوند قسمت های مختلف بدن حرکت کند.

لیگامان یا رباط در اطراف کپسول مفصلی نوارهای بافتی قرار دارد و مسئول پایدار کردن مفصل است. یک مایع غلیظ و لزج بین دو سر استخوان ها و در درون مفصل قرار دارد که سطح غضروف را لیز کرده و اصطکاک بین دو سطح مفصلی را کم می کند. به آن مایع مفصلی می گویند.

آرتروز زانو رایج ترین نوع آرتروز است و در حقیقت موجب تخریب و فرسایش مزمن غضروف مفصلی اطراف زانو می شود. این بیماری معموما در بین افراد بالای ۴۵ سال رایج تر از سایر سنین است. غضروف مفصلی منافی روی استخوان های مفصل زانو را می پوشاند.

 

آرتروز زانو

 

علل بروز ساییدگی زانو

 

هر عاملی که باعث تحلیل رفتن و فرسایش غضروف اتنهای استخوان ها شوند موجب بروز آرتروز و یا ساییدگی مفصل می شوند. عواملی هستند که امکان بروز آرتروز زانو را افزایش می دهند. ۷ مورد از علل ساییدگی مفصل زانو را در ادامه برای شما آورده ایم.

 

سن

 

افزایش سن در احتمال ابتلا به ساییدگی مفصل زانو موثر است. به این معنا که حدود ۸۰ درصد از افرادی که بالای ۵۵ سال سن دارند، دچار این عارضه می شوند.

 

جنس

 

اگر بخواهیم از نظر جنسیت درصد ابتلا به آرتروز زانو را بررسی کنیم، باید بگوییم خانم ها بیشتر از آقایان مبتلا به ساییدگی مفصل می شوند. اما هیچ گونه دلیل علمی برای ادعا پیدا نشده است.

 

آرتروز و چاقی

 

وزن

 

اضافه وزن و چاقی از عوامل موثر در ابتلا به ساییدگی مفصل زانو در افراداست. فشار زیادی که به مفاصل وارد می شود و همچنین بافت های چربی موجب التهاب مفصل زانو و بروز آرتروز زانو می شود.

 

عوامل محیطی

 

شغل یکی از عوامل محیطی موثر در ابتلا به این عارضه است. شغل هایی که نیاز به نشستن و برخاستن پی در پی، ایستادن های طولانی مدت، استفاده مداوم از پله و فعالیت های این چنینی هستند. احتمال ابتلا به آرتروز در این افراد بیشتر از دیگران است.

 

آسیب های آرتروز زانو

 

آسیب ها

 

آسیب های مفصلی مانند: پارگی لیگامانهای صلیبی یا منیسکها، که براثر فعالیت های ورزشی و یا تصادف در افراد شکل می گیرد، موجب آرتروز و ساییدگی مفصل زانو می شوند.

 

اشکال بیومکانیک

 

برخی از اشکالات بیومکانیک مانند تفاوت در طول پاها می تواند احتمال ابتلا به آرتروز در مفصل ران  و زانو را افزایش دهد.

 

ژنتیک

 

 ژنتیک در امکان ابتلا به آرتروز موثر است. برخی افراد بخاطر ژنتیک و ارثی بودن دچار این عارضه می شوند.

 

درباره ی سحر مؤیدی