آشنایی و غلبه بر حسادت در ازدواج

غلبه بر حسادت در ازدواج خود

 

غلبه بر حسادت

 

حسادت چیست؟

“حسادت ، واکنشی است به یک تهدید درک شده – واقعی یا تصور شده” به یک رابطه ارزشمند یا کیفیت آن. یک نظرسنجی در سراسر کشور از مشاوران ازدواج نشان می دهد که حسادت مشکل یک سوم از همه زوجینی است که برای درمان زناشویی آمده اند. حسادت عاشقانه: چگونه می توان تشخیص داد که حسادت از کجا می آید و چطور می توان با آن کنار آمد” در روانشناسی امروز ، کمی حسادت امشکل ساز نیست، حتی ممکن است در ما ذاتی باشد و بسیار هم رایج است. بسیاری از حسادت ها ترسناک هستند و افراد را به سمت برخی رفتارهای بسیار خطرناک سوق می دهند. هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنید حسادت با گذشت زمان یا ازدواج بهبود می یابد … از آنجا که حسادت درست به هسته اصلی خود می رود و ریشه های آن عمیق است ، چیزی نیست که با آرزو کردن از بین برود.” 

 

حسادت

آیا حسادت طبیعی است؟

“در روابطی که احساس حسادت نسبتاً خفیفی وجود دارد ، باعث ترغیب زوج می شود تا  از یکدیگر قدردانی کرده و تشویق شوند به یک تلاش آگاهانه برای اینکه شخص مقابل در رابطه احساس اطمینان و ارزش کند. این کار  ها حسادت را کاهش می دهد ، احساسات عشق را قوی تر و رابطه جنسی پرشورتر می کند.

حسادت در دوزهای کمتر و قابل کنترل ، حتی می تواند یک نیروی مثبت در  رابطه باشد. اما وقتی شدید یا غیرمنطقی شود ، داستان بسیار متفاوت است … حسادت گاه به گاه طبیعی است و می تواند یک رابطه را زنده نگه دارد ، اما وقتی از کنترل خارج شود به رابطه آسیب جدی وارد می کند. 

شخصیت های حسود

مردم حسود چه احساسی دارند؟

افراد حسود احساسات زیادی از جمله “ترس ، عصبانیت ، تحقیر ، شکست ،  سوء ظن ، تهدید ، عصبانیت ، اندوه ، نگرانی ، حسادت ، غم ، شک ، درد و ترحم به خود” را تجربه می کنند. حسادت ما را تحت تأثیر دلسردی ناامیدی قرار می دهد و غمگین مان می کند. این احساس افسردگی است که حتی نمی توانیم در مورد آن با صمیمی ترین دوستان خود صحبت کنیم و نه درون خودمان نگهش داریم و اگر به آن اجازه داده شود بیش از حد رشد کند ، مانند یک سم آرام آرام به طبیعت سالم روح ما آسیب می زند.

چرا مردم حسادت می کنند؟

حسادت می تواند توسط عوامل زیادی ایجاد شود.

_ انتظارات غیر واقعی از ازدواج .

_ انتظارات غیر منطقی از رابطه شما با همسرتان.

_ حس غلط به مالکیت گرفتن همسرتان.

_ تجربه دردناک ترک شدن در گذشته.

_ حس ضعیف بودن.

_ ناامنی و ترس از رها شدن یا خیانت .

_ ترس از دست دادن کسی یا چیز مهمی .

_ تسلط شدید.

_ تمایل به کنترل.

 

حسادت در ازدواج

پیامدهای حسادت غیر منطقی در ازدواج چیست؟

“برای کسانی که دیگر غیر طبیعی حسودی می کنند ، حسادت رسالت خود را در حق آنها انجام داده. همانطور که اطرافیان سعی می کنند از آنها دوری کنند ، بدترین ترس هایی که داشتند مانند از دست دادن عشق و احترام به سراغشان می آید .”

برخی از احساسات اساسی یا واکنشی حسادت ممکن است در موارد زیر باشد:

_ نارضایتی.

افزایش عدم اعتماد به نفس.

_ خشم.

دفاعی بودن.

نیاز به اطمینان خاطر مستمر.

_ افسردگی.

تمایل به انتقام.

پایان ازدواج.

واکنش های جسمی مانند لرزش ، احساس سرگیجه ، تغییر در الگوهای خواب و تغییر در عادت های غذایی.

افراد با اعتماد به نفس حسودی نمی کنند!

افرادی که متکی به خودشان هستند ، نسبت به دیگران کمتر دچار حسادت می شوند و از شریک زندگی خود نیز رضایت دارند ، در عوض افرادی که در زندگی خود جدایی یا خیانت را تجربه کرده اند می توانند دچار حسادت شوند … اگر احساس حسادت می کنید و در رابطه زناشویی هستید ، سرانجام حسادت رابطه شما را از بین می برد و ازدواج شما را نابود می کند … حسادت روشی برای اعمال کنترل در یک رابطه است … به دست گرفتن افسار حسادت خود ، به معنای کنترل همسرتان نیست. بلکه به معنی کنترل احساسات منفی خود شماست. “

درمان حسادت

چگونه یک زوج می توانند حسادت نکنند؟

“آیا می توان بر حسادت غلبه کرد؟ پاسخ مثبت است ، اما با تلاش زیاد. مانند سایر تجربیات دشوار عاطفی ، اگر با حسادت به طور صحیح برخورد شود ، می توان آن را متوقف کرد. این اولین گام در افزایش خودآگاهی و درک بیشتر است. هم در رابطه زناشویی و هم در دیگر روابط “

چگونه تشخیص دهیم که حسادت از کجا می آید و چگونه می توان با آن مقابله کرد:

  • رفتار حسودانه خود را قبول کنید  و بپذیرید که حسادت به ازدواج شما آسیب می رساند.
  • درباره ریشه احساسات حسادت خود یا همسرتان صحبت کنید.

  •  جاسوسی همسر خود را نکنید.
  • به عنوان یک همسر حسود ، تصمیم بگیرید که رفتار خود را تغییر دهید. ممکن است نیاز به مشاوره فردی داشته باشید.

  • متوجه شوید که نباید شخص دیگری را کنترل کنید.

  • با هم ، قوانین عادلانه ای را تنظیم کنید که هر دو بتوانید پایبند به آنها زندگی کنید.

  • اگر شریک زندگی حسودی نیستید ، پس دروغ نگویید و سعی نکنید پنهان کنید که کجا هستید یا چه کاری انجام می دهید.

  • در صورت لزوم به عنوان یک زن و شوهر به دنبال کمک حرفه ای و یک مشاور خوب باشید.