دانستنی های مد و زیبایی

» تناسب اندام » آیا ژیمناستیک، سبب کوتاهی قد می شود؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ - ۱۶:۵۳

 کد خبر: 17367
 144 بازدید

آیا ژیمناستیک قد را کوتاه می کند؟

آیا ژیمناستیک، سبب کوتاهی قد می شود؟

ورزش ژیمناستیک، چه تاثیری روی قد دارد؟

آیا ژیمناستیک، سبب کوتاهی قد می شود؟

ورزش ربطی به رشد قد دارد؟همه ی کارشناسان ورزشی در جواب این سوال یک پاسخ را خواهند داد ،بله ربط دارد. البته این ربط مستقیم نیست. ورزش کردن به دلیل تحرک بالا و درگیری عضلات و استخوان ها و افزایش متابولیسم بدن و آزاد کردن هورمون رشد، می تواند به رشد کمک کند.پس تا به اینجا متوجه شدیم ورزش می تواند به افزایش رشد و قد کمک کند.

 

ژیمناستیک از جمله ورزش هایی است که باعث افزاش هورمون رشد در بدن می شود.

 

حال به صورت اختصاصی این سوال را در مورد ورزش ژیمناستیک می پرسیم.((آیا ژیمناستیک قد را کوتاه می کند ؟)) در جواب این  باید گفت :خیر ژیمناستیک هم مانند ورزش های دیگر نه تنها قد را کوتاه نمی کند ، بلکه در رشد و قوی شدن عضلات و بالا بردن متابولیسم بدن نقش به سزایی ایفا میکند.پس این باور غلط که در بین خانواده ها گفته میشود بچه ها را ژیمناستیک نبرید چرا که قد آنها کوتاه می شود از کجا ناشی می شود؟

 

ژیمناستیک و یا هر ورزش دیگری اگر به صورت اصولی ودرست کار شود نه تنها باعث کوتاهی قد نمی شود بلکه به رشد عضلات و استخوان ها نیز کمک می کند

 

دقیقا مشخص نیست .شاید به دلیل این است که اکثر افرادی که به صورت حرفه ای این ورزش را دنبال می کنند چندان بلند قدنیستند.البته کسانی که چابک تر ، سبک تر و انعطاف پذیری بیشتری دارند در این ورزش موفق تر هستند و لذا اکثرورزشکاران با این خصوصیات دربین افرادی با قد متوسط ویا کوتاه هستند . این دلیل نمی شود هر کس در این رشته فعالیت کند حتما کوتاه می شود.قد بلندی و یا کوتاه قدی به ژنتیک هر فرد بر میگردد .کودکی که در خانواده ی بلند قد متولد می شود این ژن را به صورت نا خود آگاه به ارث میبرد و بلعکس کودکی که از پدر و مادر کوتاه قد است ،قدش را از والدین خود به ارث برده است. از دیگر  عوامل قد بلندی و یا کوتاه قدی در افراد می توان به تغذیه مناسب، فعالیت ورزشی و خواب مناسب اشاره کرد.

 

ورزش ژیمناستیک انعطاف پذیری بدن را تا حد زیادی بالا می برد

 

ورزش ژیمناستیک به دلیل حرکات کششی به رشد استخوان ها وعضلات کمک میکند البته بهتر است بچه ها زیر ۹ سال، این ورزش را به صورت حرفه ای و سنگین، انجام ندهند و والدین هر جا احساس کردند مربی فشار زیادتر از توان فرزندشان برای انجام حرکات به آن ها وارد می کند، می توانند به او تذکر بدهند.

به طور کلی اگر کودکی۶ روز در هفته و هر روز بیش از ۳ ساعت به یک فعالیت ورزشی شدید مانند بسکتبال یا فوتبال و یا هر ورزش دیگری بپردازد،  باعث فشارآمدن شدید به صفحات رشدی می شود. اما اگر کودک روزانه به مدت ۳۰ دقیقه یا هفته ای ۴ الی ۵ بار به مدت ۱ساعت ورزش کند، باعث تحریک صفحات رشد می‌شود و به رشد او کمک می‌کند. در مجموع، ورزش کردن بهتر است زیر نظر متخصصان علوم ورزشی انجام شود؛ به خصوص برای رده های سنی ، زیر ۱۸ سال و یا بالای ۴۰ سال.

 


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : تناسب اندام

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

Notify of
avatar
wpDiscuz
قبول سفارش دوخت لباس مجلسی و مانتو فروش انواع لباس شب ترک