پرده خانه

اصول اساسی در انتخاب پرده خانه

نحوه انتخاب صحیح پرده خانه

 

 

پرده ها نقش بسیار مهمی در دکوراسیون منزل دارند. شما باید دقت کافی در هنگام انتخاب پرده خانه داشته باشید زیرا اگر مدل یا رنگی را که انتخاب کنید مناسب منزل شما نباشد نه تنها به زیبایی دکوراسیون شما کمک نمی کند بلکه باعث می شود دکوراسیون خانه شما زشت و نامتناسب دیده شود.

انتخاب پرده مناسب می تواند تاثیر جدی و مثبتی بر هر اتاق بگذارد.  رنگ ، پارچه ، طول و غیره باید در هنگام انتخاب بهترین پرده برای یک اتاق ارزیابی شوند. شما همچنین باید به دکوراسیون فعلی، اندازه و شکل اتاق نیز توجه کنید.

 به همین دلیل به شما توصیه می کنیم برای اینکه بدانید که چه پرده ای برای خانه شما مناسب است و باید در هنگام خرید آن چه نکاتی را باید رعایت کنید این مقاله را تا انتها بخوانید و با اصول انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی منزل آشنا شوید.

طول  و عرض پرده

 

اصول اساسی در انتخاب پرده خانه (3)

 

طول پرده فاکتور بسیار مهمی در هنگام خرید آن می باشد. بیشتر طراحان امروزی توصیه می کند پرده ها را چند سانتی متر بالاتر از پنجره ها نصب کنید. این کار هم به زیبایی خانه کمک می کند هم باعث می شود ارتفاع پنجره ها بزرگ تر دیده شود.

در دکوراسیون های سنتی پرده را چند سانتی متر مانده به زمین آویز می کردند. اما امروزه در دکوراسیون های مدرن سعی می کنند پرده تا روی زمین برسد.

اگر از وجود نور در اتاق خوشتان نمی آید و می خواهید که هیچ نوری به داخل اتاق وارد نشود می توانید هنگام اندازه گیری پرده ها عرض آنها را کمی بیشتر بگیرید تا خیالتان از بابت ورود نور راحت باشد .

 

 پرده مجلسی یا حریر؟

 

اصول اساسی در انتخاب پرده خانه (3)

 

ایرانی ها بیشتر  از دو پرده مجلسی و حریر در خانه هایشان استفاده می‌کنند. پرده های مجلسی جنسی ضخیم و سنگینی دارند و معمولاً برای پذیرایی و در خانه های لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پرده‌ها قیمت بالاتری نسبت به پرده های حریر دارند. از دیگر ویژگی‌های پرده های مجلسی می‌توان به عدم نفوذ نور در خانه و استفاده از چند لایه پارچه اشاره کرد.

پرده های حریر جنسی نازک و ارزان قیمت دارند و معمولاً از تجملات و تزیین به دور هستند از این پرده ها بیشتر برای  پنجره آشپزخانه و اتاق خواب استفاده می شود .

 

رنگ و پارچه

 

اصول اساسی در انتخاب پرده خانه (3)

 

جنس و رنگ پرده ها نیز جز مواردی هستند که باید در هنگام انتخاب پرده به آن توجه کرد. این جنس پرده است که تعیین می‌کند عمر پرده ها چقدر است.

اگر  جنس آنها خیلی سنگین باشند ، ممکن است هنگام کشیدن پرده به مرور زمان خراب شوند و اگر خیلی سبک باشند ممکن است پرده ها حالت و شکل خوبی نداشته باشند.

به یاد داشته باشید نور خورشید با گذشت زمان  رنگ پارچه ها را محو می کند. اگر اتاق مورد نظر، نور زیادی به خود می گیرد ، برای جلوگیری از محو شدن رنگ پرده ها بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید.

 

۲ نکته مهم در انتخاب پرده مناسب

 

اگر با زمستان های سرد مشکل دارید ، برای پرده های خود از  پارچه های سنگین استفاده کنید این پرده ها به عایق کاری اتاق و افزایش راندمان  سیستم گرمایش شما کمک می کنند. به خاطر داشته باشید که پارچه های سنگین تر ظاهری سنتی دارند ، بنابراین اگر اتاق شما از دکوراسیون مدرنی دارد از این کار جلوگیری کنید و از پارچه های دیگری برای این کار استفاده کنید.

طرح رنگی موجود در اتاق را در نظر بگیرید. پرده ها باید مکمل دکوراسیون اتاق باشند ، بنابراین به پالت رنگ فعلی خود نگاهی بیندازید. فراموش نکنید که الگوهای موجود در کاغذ دیواری یا پارچه مبلمان خود را نیز در نظر بگیرید.