خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / اعتماد به نفس چیست؟ و چطور می توان آن را افزایش داد؟
اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟ و چطور می توان آن را افزایش داد؟

چند راهکار ساده برای افزایش اعتماد به نفس!

 

افزایش اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس و خودباوری احساسی در فرد است که نسبت به توانایی ها، استعداد و خودش دارد. این احساس نقش زیادی در موفقیت انسان ها دارد.

اعتماد به نفس یک کودک ۵ ساله با یک فرد بزرگسال برابر است. اگر شما قبلا فکر می‌کردید که کودکان تا سن مدرسه نمی‌توانند زیاد مسائلی مثل اعتماد به نفس را تشخیص دهند در اشتباه بودید!

امروزه روانشناسان و دانشمندان پی بردند که اعتماد به نفس تا پنج سالگی شکل می گیرد.از  این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که باید از سنین کودکی روی اعتماد به نفس کودکان‌مان کار کنیم.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که معنی واقعی اعتماد به نفس چیست؟ و چطور می توان آن را افزایش داد.

 

زبان بدن 

 

اعتماد به نفس

 

آدم ها می توانند از روی ویژگی های ظاهری و رفتاری انسان اعتماد به نفس او را حدس بزنند. اعتماد به نفس ارتباط مستقیمی با زبان بدن دارد، کسی که قوز کرده، شانه هایش افتاده و خیلی بی حال صحبت می کند میتوان حدس زد که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است.

پس از این به بعد هر جایی که هستید صاف بنشینید و شل و وارفته به نظر نرسید. لبخند بزنید به چهره طرف مقابل تان نگاه کنید.

در اینترنت منابع مختلفی برای یادگیری زبان بدن وجود دارد، سعی کنیدآن ها را مطالعه کنید و انجام دهید تا به یک زبان بدن درست و صحیح برسید .

اگر شما افراد موفق را ببینید می‌توانید از روی ظاهر بدن آنها اعتماد به نفس شان را حدس بزنید.

 

لباس و وسایل مناسب

 

 

لباس خوب احساس خوبی را نیز به شما می دهد. سعی کنید وسایل و لباسهایی را انتخاب و خرید کنید که به شما حس خوبی را القاء می‌کنند. یکی از نشانه های افراد با اعتماد به نفس لباس‌های تمیز و مناسب است. 

 

لحن صحبت

 

اگر پای صحبت یک فرد با اعتماد به نفس بنشینید می بینید که چطور با یک ریتم منظم، سرحال و با انرژی صحبت می‌کند. سعی کنید درست حرف زدن را تمرین کنید و از این به بعد مثل یک فرد موفق صحبت کنید .

صحبت کردن درست به ما اعتماد به نفس این را می دهد که در هر جمعی و مقابل هر کسی بتوانیم خوب صحبت کنیم و از حرف زدن نترسیم.

 

انگیزه

 

اعتماد به نفس

 

برای داشتن اعتماد به نفس باید انگیزه داشته باشید و هیچ وقت تسلیم نشوید. نترسید هیچ اتفاقی نمی افتد برای شکستن ترس های تان باید در مقابل آنها قرار بگیرید.

مثلا اگر اعتماد به نفس صحبت در جمع ندارید، خودتان را مجبور به انجام این کار بکنید. می بینید که فقط بار اول سخت است و بعد از چند بار صحبت کردن مهارت بیشتری یاد می گیرید و راحت تر می توانید صحبت کنید .

اعتماد به نفس به راحتی به دست نمی آید، باید برای آن تلاش کرد و انگیزه قوی داشت .

 

مثبت بودن و افزایش اعتماد به نفس

 

 

یکی از راه‌های مهم افزایش اعتماد به نفس، مثبت نگری است. سعی کنید دوستانی را انتخاب کنید که مثبت نگر و شاد هستند، محیط خود را پر از انسان های مثبت کنید و از اتفاق‌های منفی و ناراحت کننده دور باشید.

مثلا می توانید به اخبار کمتر گوش کنید و با دوستانی که منفی هستند کمتر رفت و آمد کنید.

 این افراد به طور ناخودآگاه بر روی شما اثر می‌گذارد و اعتماد به نفس شما را کاهش می دهند.

 

سخن آخر

 

اعتماد به نفس به جذاب شدن شما نیز کمک می‌کند. انسانی که اعتماد به نفس دارد خودش را قبول دارد و همیشه می کوشد در همه زمینه‌ها پیشرفت کند.

برای افزایش اعتماد به نفس راه های دیگری مثل ورزش، مطالعه و غیره نیز وجود دارند. ما سعی کردیم مهمترین آنها را در این مطلب توضیح دهیم که بتوانید با استفاده از آن ها سریع تر به نتیجه برسید.

 

 

درباره ی فاطمه میررستمی

مطلب پیشنهادی

مراقبت از خود

مراقبت از خود برای رسیدن به موفقیت

9 عادت مراقبت از خود برای داشتن جسمی قوی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of