افسردگی در زنان

افسردگی در زنان : دانستنی هایی که باید بدانید…

 

۱. افسردگی یک وضعیت پزشکی واقعی است.

 

افسردگی یک اختلال خلقی معمول اما جدی است. علائم افسردگی می تواند بر توانایی شما در کار، خواب، مطالعه، خوردن و لذت بردن از زندگی دخالت کند. اگر چه علل افسردگی هنوز در حال بررسی است، تحقیقات اخیر نشان می دهد که افسردگی به وسیله ترکیبی از عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، محیطی و روانی ایجاد می شود. اکثر افراد مبتلا به افسردگی نیاز به درمان دارند تا احساس خوبی داشته باشند.

 

 

افسردگی نشانه ای از ضعف و یا نقص شخصیت نیست. حقیقت این است که بیشتر افرادی که افسردگی را تجربه می کنند نیاز به درمان دارند تا بهتر شوند. اگر شما یک دوست یا اعضای خانواده یک زن مبتلا به افسردگی هستید، می توانید حمایت عاطفی، درک، صبر و تشویق را ارائه دهید. او را تشویق کنید با پزشک خود صحبت کند و به او یادآوری کنید که با گذشت زمان و درمان، می تواند احساس خوبی داشته باشد.

اکثر افراد مبتلا به افسردگی نیاز به درمان دارند تا احساس خوبی داشته باشند.

اگر فکر می کنید که ممکن است افسردگی داشته باشید، با یک قرار ملاقات پزشکی، مراقبت های خود را شروع کنید. او می تواند یک پزشک اولیه یا یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی باشد که متخصص در تشخیص و درمان بیماری های روانی (مثلا یک روانشناس یا روانپزشک) است. بعضی از داروها و بعضی از شرایط پزشکی مانند ویروس یا اختلال تیروئید می توانند علایم مشابه افسردگی را ایجاد کنند. یک پزشک می تواند این موارد را با انجام امتحان فیزیکی، مصاحبه و آزمایش آزمایشگاه تشخیض دهد.. پزشک یا مراقب بهداشتی، شما را مورد بررسی قرار می دهد و در مورد گزینه های درمان و مراحل بعدی با شما صحبت می کند.

۲. افسردگی می تواند صدمه زدن به معنای واقعی کلمه باشد.

غم و اندوه تنها بخش کوچکی از افسردگی است. در واقع، برخی از افراد مبتلا به افسردگی احساس غم و اندوه نمی کنند. فرد مبتلا به افسردگی نیز ممکن است بسیاری از علائم فیزیکی مانند درد، سردرد، گرفتگی و یا مشکلات گوارشی را تجربه کند. فرد مبتلا به افسردگی حتی ممکن است بعد بیدار شدن از خواب صبح باز احساس خستگی کند.

اگر حداقل دو هفته با علائم و نشانه های زیر مواجه شده باشید، امکان دارد از افسردگی رنج ببرید:

_ ناراحت بودن مکرر، اضطراب، یا احساس پوچی کردن.

_ حس ناامیدی یا بدبینی، تحریک پذیری احساسی.

_ احساس گناه، بی ارزش بودن یا بی کفایتی.

_ کاهش انرژی یا خستگی.

_ سخت خوابیدن یا بیدار شدن، فراموشکاری.

_ از دست دادن علاقه و لذت به سرگرمی ها و فعالیت ها.

_ حرکت یا صحبت کردن خیلی آرام.

_ حساس بی قرار یا مشکل در نشستن.

_ دشواری تمرکز، یادآوری یا تصمیم گیری.

_ کم، زیاد شدن اشتها و یا تغییر وزن.

_ افکار مرگ و خودکشی، و یا تلاش برای خودکشی.

_ درد، سردرد، گرفتگی عضلانی و یا مشکلات گوارشی بدون علت جسمی مشخص.

در مورد این علائم با پزشک خود صحبت کنید. صادقانه، روشن و مختصر باشد – پزشک باید بداند که چه احساس هایی دارید. پزشک ممکن است زمان شروع علائم؟ مدت زمانی که طول می کشد؟ چه زمانی اتفاق می افتد؟ احساستان بدتر یا بهتر شده است؟ و سوالاتی از این دست از شما بپرسد. قبل از ملاقات با پزشک  یادگیری این نکات به کیفیت مشاوره شما کمک کند.

 

۳. انواع خاصی از افسردگی منحصر به زنان است.

بارداری، دوره پس از زایمان، دوران پیری و چرخه قاعدگی با تغییرات جسمی و هورمونی چشمگیر همراه است. برخی از انواع افسردگی که در مراحل مختلف زندگی یک زن اتفاق می افتد عبارتند از:

اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD)

افسردگی دوران بارداری یا پریناتال

افسردگی در آغاز و دوران یائسگی 

 

افسردگی هر زن متفاوت است.

زنی که افسرده است، هر نشانه ای را تجربه نمی کند. برخی از زنان فقط چند نشانه و عده ای  بسیاری از علامت ها را دارند. شدت و فراوانی علائم  و طول مدت آنها بسته به فرد و بیماری متفاوت است. علائم نیز ممکن است بسته به مرحله بیماری متفاوت باشد.

 

 

۴. افسردگی را می توان درمان کرد.

حتی موارد شدید افسردگی را می توان درمان کرد. افسردگی معمولا با درمان دارویی، رواندرمانی (که در آن شخص بیمار  با مشاوری آموزش دیده در مورد افکار و احساسات خود صحبت می کند. “صحبت درمانی” ) ، و یا ترکیبی از هر دو درمان هم اغلب تجویز می شود. اگر این درمان ها علائم را کاهش ندهند، درمان الکتروشوک (ECT) و سایر روش های تحریک مغزی ممکن است گزینه هایی برای بهبود باشد.