افسردگی پس از زایمان

علائم افسردگی پس از زایمان و راه های درمانی اش …

 

افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی پس از زایمان به تغییرات شیمیایی، اجتماعی و روانشناختی مرتبط با داشتن یک

نوزاد بستگی دارد. این اصطلاح طیفی از تغییرات جسمی و احساسی را که بسیاری از

مادران جدید تجربه می کنند، توصیف می کند.

خبر خوب این است که افسردگی بعد از زایمان با دارو و مشاوره درمان می شود. تغییرات شیمیایی شامل کاهش سریع هورمون ها پس از زایمان می شود. ارتباط واقعی بین این کاهش و افسردگی هنوز مشخص نیست.

اما آنچه که شناخته شده این است که سطوح استروژن و پروژسترون، هورمون های تولید

مثل زنان در دوران بارداری ده برابر افزایش و پس از زایمان به شدت کاهش می یابد.

سه روز بعد از زایمان، سطح این هورمون ها به میزان قبل بارداری باز می گردد.

 

 

علائم افسردگی پس از زایمان چیست؟

نشانه افسردگی پس از زایمان تا حدودی مشابه علائم معمول افسردگی است. آنها عبارتند از کم خوابی، تغییرات اشتها، خستگی بیش از حد، کاهش میل جنسی و تغییرات خلقی مکرر. با این حال، این نشانه ها نیز همراه با علائم دیگری از افسردگی همراه هستند، که بعد از زایمان عادی نیست و ممکن است آمیخته با هم باشند؛ از دست دادن لذت؛ احساس بی ارزش بودن، ناامیدی و بی نظمی؛ افکار مرگ و یا خودکشی یا افکار آسیب زدن به شخص دیگری.

عوامل خطر برای افسردگی پس از زایمان چیست؟

تعدادی از عوامل می تواند خطر افسردگی پس از زایمان را افزایش دهد، از جمله:

_سابقه افسردگی قبل از بارداری یا در طول بارداری.

_سن در زمان بارداری – کم سن بودن شما، احتمال خطر را بالا می برد.

_دیابت در زمان حاملگی.

_تعداد کودکان(دو به بالا)، ممکن است در زایمان بعدیتاناختلال به وجود آورد.

_داشتن سابقه افسردگی یا اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD).

_حمایت اجتماعی محدود.

_تنها زندگی کردن.

_درگیری زناشویی.

آیا افسردگی پس از زایمان رایج است؟

اکثر مادران جدید افسردگی پس از زایمان  را تجربه می کنند. حدود یک نفر از هر ۱۰ نفر از این زنان افسردگی شدید و طولانی مدت بعد از زایمان را توسعه می دهد. حدود یک نفر در ۱۰۰۰ زن دارای یک بیماری جدی تر به نام روانپریشی پس از زایمان است.

آیا انواع افسردگی پس از زایمان وجود دارد؟

سه نوع تغییرات خلقی وجود دارد که زنان بعد از زایمان می توانند داشته باشند: “baby blues” که در اکثر زنان در روزهای پس از زایمان اتفاق می افتد و طبیعی است. مادر جدید دارای نوسانات ناگهانی خلق می شود، مانند احساس خوشحالی بسیار و سپس احساس ناراحتی عمیق. او بدون هیچ دلیلی می تواند گریه کند و می تواند احساس بی قراری، تحریک پذیری، اضطراب، تنهایی و غم را احساس کند. “baby blues” ممکن است تنها چند ساعت یا تا یک یا دو هفته بعد از زایمان ادامه یابد. مادران درگیر این مشکل اغلب نیازمند درمان از یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی نیستند. پیوستن به یک گروه حمایت از مادران جدید و یا صحبت با مادران دیگر کمک شایانی به گذران این دوران می کند.

.

.

.

افسردگی پس از زایمان (PPD) می تواند چند روز یا حتی چند ماه پس از زایمان رخ دهد.

PPD می تواند پس از تولد هر کودک، نه فقط اولین فرزند اتفاق بیوفتد. یک زن می تواند احساساتی شبیه به “baby blues” غم، ناامیدی، اضطراب، تحریک پذیری داشته باشد.

اما او احساس می کند که این علائم بسیار قوی تر از “baby blues” است. PPD اغلب یک زن را از انجام کارهایی که او نیاز دارد روزانه انجام دهد باز می دارد. هنگامی که توانایی زن برای عملکرد تحت تأثیر قرار می گیرد، او نیاز به دیدن ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دارد، مانند مراقبت های پزشکی  یا مراقبت های اولیه. این دکتر می تواند علائم افسردگی او را ببیند و یک برنامه درمان برای او ارائه دهد. اگر یک زن برای بیماری  PPD درمان نشود، علائم می توانند بدتر شوند.  PPD یک بیماری جدی است، و تنها با دارو و مشاوره درمان می شود.

.

.

.

روانپریشی پس از زایمان یک بیماری بسیار جدی روانی است که می تواند مادران جدید را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری می تواند به سرعت رخ دهد، اغلب در طی سه ماه اول پس از زایمان. زنان می توانند ارتباط با واقعیت را از دست بدهند، اختلالات شنوایی (شنوایی چیزهایی که در واقع اتفاق نمی افتد مانند صحبت کردن فرد) و توهمات (به شدت اعتقاد به چیزهایی که به وضوح غیر منطقی هستند). توهم های تصویری (دیدن چیزهایی که وجود ندارد) کمتر رایج است. نشانه های دیگر عبارتند از بی خوابی (عدم توانایی خواب)، احساس هیجان و عصبانیت، قدم زدن، بی حوصلگی و احساسات و رفتارهای عجیب و غریب. زنان مبتلا به روانپریشی پس از زایمان نیاز به درمان داشته و تقریبا همیشه به دارو نیاز دارند. گاهی اوقات زنان به بیمارستان منتقل می شوند، زیرا خود یا نزدیکانشان در معرض خطر  هستند.

هنگامی که یک مامان تازه کار درمان می شود؟

افسردگی پس از زایمان درمان نشده می تواند برای مادران جدید و کودکان آنها خطرناک باشد. مادر جدید باید به دنبال کمک حرفه ای باشد:

_ علائم بیش از دو هفته ادامه دارد.

_ او قادر به کارکردن به طور طبیعی نیست.

_ او نمیتواند با شرایط روزمره کنار بیاید.

_ او در افکار ش به خود یا کودکش آسیب می زند.

_ او احساس اضطراب، ترس اغراق آمیزی می کند.

چگونه افسردگی پس از زایمان درمان می شود؟

افسردگی پس از زایمان با توجه به نوع و شدت علائم یک زن متفاوت است. گزینه های درمان عبارتند از داروهای ضد اضطراب یا داروهای ضد افسردگی، روان درمانی و مشارکت در یک گروه حمایت کننده برای حمایت و آموزش عاطفی. در موارد شدید، تزریق یک دارو جدید به نام برکنولون (Zulresso) ممکن است تجویز شود.