برای داشتن تناسب اندام با استرس و اضطراب مبارزه کنید!

چگونه استرس می تواند باعث افزایش وزن شود

 

استرس

 

استرس می تواند تأثیر جدی بر میزان وزن شما داشته باشد. بعضی اوقات منجر به کاهش وزن شده و در موارد دیگر ، موجب افزایش جدی وزن می شود.
یک واقعه استرس زا مانند از دست دادن دوست عزیز ، طلاق یا بحران مالی ممکن است در وزن شما تغییر ایجاد کند. استرس مزمن هم به مرور زمان فرآیند کاهش و افزایش وزن را به وجود می آورد.

 

استرس چاقی

 

* چرا تغییر وزن رخ می دهد.

تجربیات استرس زا ممکن است به تغییر عادت ها منجر شود. کسی که دوران سختی را می گذراند ممکن است اشتهای خود را از دست داده و به حد نیاز بدن غذا مصرف نکند. استرس مزمن می تواند منجر به افزایش اشتها و هوس غذاهای ناسالم شود. به آرامی ، در طی چند ماه یا حتی یک سال ، افزایش وزن زیاد خودش را نشان می دهد. احتمال دارد تغییر وزن نیز به دلیل اختلال هورمونی ناشی از استرس باشد. واکنش بدن به استرس با تغییر در متابولیسم ، انسولین و ذخیره چربی مرتبط است.

 

* پیوند بین استرس و اختلال هورمون ها.

استرس باعث تغیرات هورمونی در بدن شما می شود. این پاسخ بدن به اضطراب باعث آزاد شدن هورمون هایی مانند آدرنالین و کورتیزول می شود. آدرنالین بدن شما را برای غلبه بر استرس آماده کرده و میل شما به غذا را به حداقل می رساند.

هنگامی که اثرات آدرنالین کم شد ، کورتیزول ، که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شود ، در بدن ترشح می شود. کورتیزول به طور موقت عملکردهای غیر ضروری را سرکوب می کند ، مانند پاسخ های گوارشی ، ایمنی و تولید مثل شما. زمانی که کورتیزول بیشتری در سیستم دفاعی بدن خود داشته باشید ، میل کمتری نسبت به گزینه های مانند غذاهای حاوی قند و چربی دارید.

 

* عادتهای غذایی ناشی از استرس.  

 

اضطراب

 

همچنین ممکن است سطح بالای استرس منجر به تغییراتی در رفتار شما شود که منجر به افزایش وزن میگردد.

در اینجا برخی از رایج ترین تغییرات رژیم غذایی که افراد هنگام استرس تجربه می کنند را آورده ایم:

 

مصرف غذاهای پرچرب و قندی:

افرادی که استرس مزمن را تجربه می کنند تمایل دارند که غذاهای چرب ، شور و شیرین بیشتری بخورند. که شامل شیرینی ، غذای فرآوری شده می شود. این غذاها به طور معمول جزو رژیم غذایی سالم نیستند و منجر به افزایش وزن می شوند.

 

خوردن از نظر عاطفی: 

تنها افزایش سطح کورتیزول هوس مصرف فرآوری های ناسالم را افزایش نمی دهد ، بلکه انرژی اضافه عصبی نیز اغلب می تواند باعث مصرف بیشتر از حد معمول غذاهای مضر شود. ممکن است متوجه شوید که یک میان وعده یا یک تایم مشخص در روز ،  استرس شما را موقتاً تسکین می دهد. از این گزینه برای تسکین خود در طول زمان رژیم کمک بگیرید.

 

افزایش وزن

 

مصرف غذاهای فست فودی:

وقتی استرس دارید ، به احتمال زیاد از خوردن غذاهای سالم در خانه به نفع فست فود خودداری خواهید کرد. غذاهای فست فود و حتی  مطبخ و رستوران های به اصطلاح خانگی و سالم تر ، هر دو موجب بالا رفتن اَنباشت قند و چربی در بدن می شوند.

 

ورزش نکردن به بهانه مشغله زیاد:

با وجود تمام برنامه ریزی ها برای انجام امور واجب و غیرضروری ، ورزش ممکن است یکی از آخرین گزینه های موجود در لیست کارهایتان باشد. اگر چنین است ، شما تنها نیستید. رفت و آمد طولانی ، ساعاتی که در پشت میز نشسته اید و مدت زمانی که صرف خیره شدن به تلویزیون می کنید. دیگر فرصتی برای فعالیت های بدنی باقی نمی گذارد!

 

کاهش وزن

 

فراموش کردن نوشیدن آب:

امکان دارد وقتی مشغول مقابله با چالش های زندگی هستید ، نوشیدن آب را فراموش کنید. عطش گرسنگی را افزایش می دهد. پس وقتی به اندازه کافی آب نمی نوشید ، می توانید بیشتر بخورید.

کم کردن وعده های غذایی:

هنگامی که شما به طور همزمان دست به ده ها کار می زنید ، خوردن یک غذای سالم اغلب در اولویت قرار نمی گیرد. ممکن است به دلیل نخوردن صبحانه ، وعده ناهار را دوبرابر بخورید زیرا که لیست کارهای تان خیلی زیاد است!

رژیم های غذایی خطرناک:

افزایش وزن باعث می شود که برخی از افراد به طور عمدی غذای کمتری نسبت به نیاز بدن مصرف کنند و یا رژیم های سخت و خطرناکی را برای کاهش وزن اضافی خود بگیرند. رژیم های غذایی با میوه و سبزیجات ، پروتئین و کربوهیدرات ها ، سالم و متعادل نیستند ، حتی اگر در کوتاه مدت جذاب به نظر برسند ، ممکن است در طولانی مدت برای سلامتی شما بد باشد.

 

خواب کمتر:

بسیاری از افراد هنگام داشتن استرس ، مشکل بد خوابی را گزارش می کنند. و تحقیقات ، کمبود خواب را با یک متابولیسم کندتر مرتبط کرده است. احساس اضافه وزن نیز می تواند باعث کاهش اراده و کمک به عادت های ناسالم در خوردن شود.

 

* نحوه شکستن چرخه استرس و افزایش وزن

 

اضطراب

 

وقتی لباس مناسبی برای خود پیدا نکنید ، ممکن است با خود بگویید که اندام تان دیگر جذابیت قبلی را ندارد. موارد این چنینی می تواند سطح استرس شما را بالا ببرد و هرچه احساس اضطراب بیشتری داشته باشید احتمال افزایش وزن شما نیز بالا می رود و در نهایت شکستن این چرخه سخت تر می شود.

خوشبختانه ، اقدامات لازم برای مبارزه با تغییرات وزن ناشی از استرس وجود دارد.

در اینجا چند استراتژی آمده که می تواند به شما در تنظیم وزن خود کمک کند:

 

کاهش وزن

 

ورزش را در اولویت قرار دهید.

ورزش جزء موارد اصلی کاهش استرس و مدیریت وزن است. این می تواند به شما کمک کند هم زمان هر دو مسئله را برطرف کنید ، بنابراین یک عامل مهم در جلوگیری از افزایش وزن ناشی از استرس است. بعد از استراحتی کوتاه برای صرف ناهار حتماً پیاده روی کنید و هنگامی که کارتان در شرکت تمام شد به باشگاه بروید ، یادتان باشد که ورزش منظم را در برنامه روزمره خود قرار دهید.

 

افزایش وزن

 

نسبت به آنچه می خورید مراقب باشید.

توجه به عادت های غذایی می تواند به شما در کنترل مصرف آنها کمک کند. در یک بررسی مطالعاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد ، ارتباط بین نظارت بر مصرف روزانه مواد غذایی و کاهش وزن را بررسی کرده اند ، مشخص شد افرادی که هرم غذایی سالم را روزانه بررسی می کنند ، بیشتر از قبل بر مدیریت وزن خود کنترل دارند. بنابراین چه از یک برنامه برای ارزیابی میزان مصرف مواد غذایی خود استفاده کنید یا هر آنچه را که در یک دفتر راجبه خوراکی که مصرف می کنید بنویسید ، به هر صورت نسبت به آنچه که در دهان می گذارید ، بیشتر دقت کنید. زیرا این روند می تواند عادات غذایی بد شما را بهبود بخشد.

 

استراتژی های کاهش استرس را در زندگی روزمره خود بگنجانید.

اگر از یوگا لذت می برید و چه از خواندن یک کتاب خوب احساس آرامش می کنید ، استراتژی های کاهش استرس را در برنامه روزمره خود قرار دهید. این می تواند سطح کورتیزول شما را کاهش داده و به شما در مدیریت وزن خود کمک کند.