خانه / مطالب خواندنی / سلامت / تناسب اندام / بررسی ویژگی های ورزش TRX
ورزش trx
trx

بررسی ویژگی های ورزش TRX

ورزش TRX چیست؟

 

ورزش TRX مخفف عبارت total body resistance exercise، به معنای  تمرینات مقاومتی برای کل بدن است. اصل این ورزش به کشور آمریکا برمی گردد و از آنجا شروع شده است.

تمرینات این ورزش نیاز به ابزار و وسایل مخصوصی مثل طناب و کش دارد که بعد از تهیه آن ها می توانید تمرینات را انجام دهید. البته در بسیاری از باشگاه ها ورزش TRX آموزش داده می شود و با ثبت نام در باشگاه می توانید بدون تهیه وسایل تمرینات را انجام دهید.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که، TRX یک رشته ورزش نیست بلکه مجموعه ای از تمرینات می باشد. تمرینات آن برگرفته از ژیمناستیک می باشد.

از اهداف این ورزش می توان به مواردی چون: افزایش قدرت، تعادل، انعطاف پذیری، دامنه حرکتی، ثبات مفصلی، کاهش وزن و تقویت قدرت عضلانی اشاره کرد.

 

 

trx

 

مزیت های ورزش TRX

 

این ورزش مانند هر ورزش دیگری دارای مزایا و معایب مخصوص به خودش می باشد. در این قسمت از مقاله قصد داریم برخی از مزایای ورزش TRX را معرفی کنیم.

 

در هر سطی که باشید میتوانید تمرینات را انجام دهید

اینکه شما یک ورزشکار حرفه ای در حد المپیک باشید و یا نه یک فرد عادی که برای سرگرمی و تنها برای سلامت ورزش می کند، تفاوتی ندارد. هر دوی شما می توانید تمرینات TRX را انجام دهید. تمرینات کششی برای همه ورزشکاران با تمام سطوح مناسب است.

 

trx

 

تنوع در تمرینات

این ورزش دارای دو بند است که بیشتر تمرینات اصلی با آن انجام می شود. این طناب ها قابل تنظیم است و می توان برای هر قسمت از عضلات بدن آن را به طور اصولی و مناسب تنظیم کرد. امکان نصب طناب های trx در هر مکانی وجود دارد و این یکی از مزیت های آن به حساب می آید.

 

تاثیر بر قلب و عروق

تمرینات این ورزش علاوه بر افزایش قدرت عضلانی، موجب بهبود وضعیت قلبی و عروقی نیز می شود. افزایش سرعت تمرینات فعالیت قلب و شش ها را زیاد می کند. از مزیت های قابل توجه تمرینات TRX میتوان به جلوگیری و کاهش سکته قلبی اشاره کرد.

 

trx

 

درگیر شدن تمام بدن

تمرینات TRX تنها بر روی یک نقطه از بدن تاثیر نمی گذارد و دائما در حال تغییر است. این موضوع بدین معناست که ماهیچه همواره تحت فشار هستند. فعالیت ها و تمرین های این ورزش بسیار جامع و فراگیر است و بر تمام بدن اثر می گذارد.

 

trx

 

عضله سازی

تمرینات TRX با افزایش استقامت، موجب عضله سازی و افزایش متابولیسم بدن می شود. راهی موثر برای شل شدن عضلات و موجب کاهش وزن می گردد. تمرینات TRX قدرت چربی سوزی بدن را بالا برده و باعث عضله سازی و فرم دهی بدن می شود. اگر علاقه به ساخت عضله دارید این ورزش می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد

 

کم اثر بودن

ماهیت و اصل تمرینات TRX برپایه فشار عضلانی پایین است و مفاصل تحت فشار زیاد قرار نمی گیرند. به همین علت میزان مصدومیت ها و جراحت های آن نسبت به دیگران ورزش ها بسیار کم است. تمرینات آن موجب می شود با کمترین عوارض بع بالاترین سطح ورزشی برسید.

درباره ی فاضله زنگنه

مطلب پیشنهادی

پوسته شدن لب

دلایل پوسته شدن لب ها چیست؟

راه های برطرف کردن خشکی و پوسته پوسته شدن لب ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of