تاثیرات طلاق بر فرزندان

نکات مهمی که باید از تاثیرات طلاق بر فرزندان تان بدانید

تاثیرات طلاق بر فرزندان و خطراتی که کودکان طلاق را تهدید می کند

 

تاثیرات طلاق بر فرزندان

 

آیا از تاثیرات طلاق بر فرزندان آگاه هستید؟ به نظرتان طلاق می تواند تاثیرات مثبتی در زندگی کودکان داشته باشد؟

طلاق می تواند خوب باشد اگر چیزهایی مثل اعتیاد، سواستفاده های جسمی در خانه اتفاق بیفتد. اگر طلاق بتواند کودک را از والدین بداخلاق جدا کند ، طلاق اتفاق خوبی برای آن ها است.

در این مقاله ، به بررسی تأثیرات طلاق بر کودکان خواهیم پرداخت. همچنین به بررسی این قضیه می پردازیم که والدین برای محافظت و حمایت از فرزندان خود از تاثیرات منفی طلاق  و یک ازدواج ناموفق چه کاری می توانند انجام دهند؟

 

چه زمانی طلاق خوب است؟

 

تاثیرات طلاق بر فرزندان

 

همانطور که گفتیم طلاق در صورتی که کودک را از دست والدینی بد، معتاد و غیره نجات دهد خوب است.

اگر  همسر شما به اعتیاد دچار است و یا به هر دلیل دیگری تصمیم به طلاق و جدایی گرفتید و فرزندانی دارید قبل از اقدام به طلاق مطمئن شوید راهکارهای دیگر جوابگو نیست. شما می توانید به یک مشاور خانواده مراجعه کنید شاید قضیه آن قدرها که فکر می کنید سخت نباشد و نیازی به جدایی نداشته باشید.

همچنین می توانید از کمک برخی افراد استفاده کنید یا به همسرتان فرصت بیشتری دهید. در صورتی که این راهکارها کارساز نبود برای طلا اقدام کنید. طلاق فرایندی پیچیده و پر پیچ و خم است و اتفاقات مختلفی ممکن است در این مسیر برای شما رخ دهد پس باید تمام زوایا را قبل از این کار به  خوبی سنجید.

 

چه چیزی برای فرزندان طلاق مهم است؟

 

تاثیرات طلاق بر فرزندان

تحقیقات ، از جمله تحقیقات مایکل لمب ، نشان می دهد که مهمترین چیز برای سازگاری کودک با طلاق عبارتند از:

کیفیت روابط کودک با والدین 
کیفیت رابطه والدین در پی طلاق
منابع و پشتیبانی ارائه شده در شرایط طلاق برای آن ها
این سه عامل این تفاوت را ایجاد می کند که آیا فرزند شما می تواند جزء کودکانی باشد که طلاق پد و مادر تاثیرات منفی کمتری را برآن ها بگذارد.

 

روابط والدین و فرزندان پس از طلاق

 

هنگامی که طلاق اتفاق می افتد ، کیفیت روابط والدین و فرزند تأثیر بسیار زیادی در نحوه برخورد کودک با طلاق خواهد داشت. نحوه واکنش والدین به دنبال طلاق اهمیت زیادی دارد.

والدینی که پس از طلاق تلاش می کنند تا با فرزندشان رابطه خوب و با کیفیتی داشته باشند، به فرزند خود در پذیرفتن طلاق کمک می کنند. والدینی که با کمترین توجه به فرزندان خود به زندگی خود ادامه می دهند ، احتمالاً منجر به این می شوند که فرزندانشان در پذیرفتن طلاق مشکل داشته باشند.

 

تاثیرات منفی  طلاق بر فرزندان

 

تاثیرات طلاق بر فرزندان

 

 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات رفتاری
 • عصبانیت ، مشکل در کنترل عصبانیت
 • خشونت جسمی نسبت به دیگران
 • نمرات پایین در مدرسه در مقایسه با قبل از طلاق
 • سوء مصرف مواد مخدر
 • گوشه گیری
 • افکار خودکشی
 • احساس گناه ، شرم و سرزنش (فکر این که که طلاق تقصیر آنهاست)
 • کاهش سلامت
 • مشکلات اجتماعی

 

والدینی که پس از طلاق تلاش می کنند تا با فرزندشان وقت بگذرانند، به فرزند خود کمک می کنند تا با این اوضاع خود را وفق دهند. دوست داشتن فرزندتان هنگام طلاق کافی نیست. کارهای شما مهم است. با گذراندن زمان با کیفیت با آنها و تقویت یک رابطه مثبت والدین و فرزند ، سعی کنید که فرزند خود را در طلاق یاری کنید.

 

نمونه ای از روابط خوب والدین و کودک پس از طلاق

 

به عنوان مثال فرزندی به نام سارا ۷ ساله است و تنها کودک خانواده اش می باشد و پدر و مادرش از هم جدا شدند. والدین از حضانت برابر سارا برخوردار هستند.

وقتی او وقت خود را در خانه مادر سپری می کند ، مادر تلاش می کند که آشپزی را با سارا انجام دهد ، بنابراین آنها می توانند تجربه را با هم به اشتراک بگذارند و او می تواند مهارت های آشپزی را بیاموزد. و پدرش درس های پیانو  را ادامه می دهد و او را به کلاس های کاراته می برد.