افسردگی در لندن

تاثیر عجیب آب و هوا بر افسردگی از لندن تا تهران!

تاثیر باورنکردنی آب و هوا بر روحیه افراد!

 

افسردگی

 

چرا بعضی ها هر سال در زمستان دچار افسردگی فصلی می شوند و برخی دیگر در تابستان؟

 

 

هوا

 

 

نزدیک ترین دلیلی که برای توجیه این قضیه به ذهن می رسد، تفاوت آب و هوا بین شهر های مختلف است. بارش باران در شهری مانند لندن ، زیاد اتفاق می افتد و در جایی مانند تهران به مراتب کمتر است. لابد به همین دلیل ، هوا بارانی در لندن چندان خوشایند نیست اما در تهران ، چرا. مطالعات متعددی نشان داده که :

(( در کشوری مانند انگلستان ، وقتی هوا بارانی شود ، روحیه و رفتار بیشتر مردم به نارضایتی میل می کند اما مطالعات مشابه داخلی حکایت از آن دارد که هوای بارانی در روحیه و رفتار تهرانی ها اثر شادی آوری دارد. ))

 

 

با این حساب، شاید اگر چنین تحقیقی در شهرهای شمالی کشورمان که عموماً پرباران اند، انجام شود نتیجه اش مشابه نتایج اروپایی باشد و باران چندان اثر شادی آوری در روحیه و رفتار شهروندان نداشته باشد. اما قدر مسلم این است که تغیرات آب و هوایی شهر، در  روحیه و رفتار شهروندان تاثیر می گذارد.

چه تاثیری؟ در ادامه بخوانید …

ژنتیک یا محیط؟ یعنی ممکن است کسی فقط به خاطر شرایط زندگی اش افسرده شود؟

 

آب و هوا
علم روان پزشکی از دوره های تحول زیادی گذشته. مدت های مدیدی همه چیز را به محیط نسبت می دادند و مدتی هم تاثیر عوامل محیطی را انکار کردند و همه تقصیرها را انداختند گردن ژنتیک. اما جایی که الآن ایستاده ایم، یعنی در قرن ۲۱ ، روان پزشکی به این نتیجه رسیده که این دو عامل باهم تعامل دارند و با هم دستی یکدیگر، بیمار را به نقطه ای می رسانند که نامش افسردگی است.

از طرفی نمی شود نقش عوامل اقتصادی و اجتماعی مانند: فقر ، بیکاری ، طلاق ، بیماری های صعب العلاج و مسائل از این قبیل را در نظر نگرفت و از جهتی دیگر ، باید اعتراف کرد که مثلاً : کمبود سروتنین در سلول های عصبی این بیماران، یک امر قطعی است و با جبران چنین کمبود هایی، می شود به آنها کمک کرد.

 

اصلاً افسردگی چه ربطی دارد به آب و هوا ؟ بلاخره افسردگی تقصیر ژنتیک است یا محیط؟

 

افسرده

 

آب و هوا یکی از عواملی است که می تواند روی خلق و خو تاثیر داشته باشد. هواشناسی زیستی، شاخه ای از روان شناسی روز دنیاست که تاثیر رویداد های آب و هوایی را بر زندگی انسان بررسی میکند ، مثلاً  : ((شروع زمستان را با شیوع افسردگی، و آغاز اوج سرما را با حملات آسم و…)) هواشناسان زیستی بر این باورند که تغیرات آب و هوایی ، میزان رسیدن اکسیژن به سلول ها را تغییر می دهد. این تغییرات ، واکنش هایی را در ترکیبات خون و فشار خون به وجود می آورد.

به اعتقاد آنها ، فراوانی بیش از اندازه یون های مثبت می تواند باعث ضعف بدنی ، تحریک پذیری ، سردرد ، اضطراب ، بی خوابی ، کابوس های شبانه ، افسردگی و… شود، در حالی که یون های منفی چنین آثاری ندارند.

هواشناسان زیستی معتقدند که یون های نفی با سروتنین در ارتباط هستند، همان ماده شیمیایی که نقش آن در افسردگی اثبات شده و برخی داروهای ضد افسردگی (مانند فلوکستین)، نقش درمانی شان را از طریق افزایش غلظت این ماده شیمیایی در مغز ایفا می کنند.

آزمایش تاثیر یون های منفی بر کارمندان !