مراسم عقد

توصیه هایی برای برگزاری مراسم عقد

آشنایی با آداب و رسوم جشن عقد ایرانی

 

مراسم عقد

 

در این مقاله می خواهیم شما را با نکته هایی آشنا کنیم که باعث می‌شوند مراسم عقد را بهتر برگزار کنید پس برای دانستن این نکات با ما همراه باشید.

عقد مراسمی است  که پس از آشنایی عروس و داماد و خانواده شان برگزار می‌شود. بعضی‌ها معتقد هستند قدمت این مراسم به ایرانیان باستان و زرتشتیان برمی‌گردد. 

 

سفره عقد

 

مراسم عقد

 

مهمترین ویژگی این مراسم، سفره عقد می باشد، سفره در خانه پدر عروس چیده می شود  و شامل آینه، قرآن، جام عسل و غیره است. عروس و داماد در پایین سفره می‌نشینند و داماد ترجیحاً در سمت راست سفره می نشیند. معمولا وسایل سفره عقد را روی پارچه ای ترمه می چینند.

 

مراسم عقد و برنامه ریزی

 

 مراسم عقد

 

اگر می خواهید به زودی مراسم عقدتان را برگزار کنید باید به فکر خرید  لباس عروس و داماد، آیینه و شمعدان و غیره باشید. بهتر است این وسایل را یکی دو ماه زودتر از جشن عقد تهیه کنید تا خیالتان راحت تر باشد، البته شما می توانید مراسم عقد را ساده نیز برگزار کنید که همه این موارد به بودجه و سلیقه شما بر می گردد .

 

وقت محضر

 

یکی از نکاتی که برای عقد در محضرخانه باید بدانید این است که تاریخ دقیق مراسم عقد را مشخص کنید و از یک ماه قبل از محضر خانه  وقت بگیرید. مخصوصا اگر می‌خواهید تاریخی که می‌خواهید آن را برگزار کنید مصادف با ایام خاصی مثل تولد یکی از امامان باشد باید زودتر اقدام کتنید زیرا این روزها محضر بسیار شلوغ تر است و ممکن است وقت گیرتان نیاید.

بعضی از محضر خانه ها امکاناتی مثل اتاق عقد مجزا، سفره عقد و غیره را ارائه می دهند که شما می توانید بر حسب نیازتان از آنها استفاده کنید. یادتان باشد هنگام رفتن به محضر حتماً جواب های آزمایش قبل از ازدواج و اصل شناسنامه تان را با خود ببرید.

 

تعداد مهمانان

 

دومین نکته ای که باید بدانید تعداد مهمانان است. اگر می خواهید مراسم را در محضر برگزار کنید نمی توانید همه فامیل را دعوت کنید. بهتر است فقط اقوام درجه یک را به این مراسم دعوت کنید. دقت کنید دقیقا راس زمانی که محضر برای شما تعیین کرده در آنجا حاضر شوید زود و یا دیر رفتن به آن جا باعث می شود فقط کلافه شوید.

 

ساییدن کله قند

 

دو کله قند در همه ی مراسمات عقد ایرانی هنگامی که عروس و داماد بر سر سفره عقد نشستند  بر  روی توری  ساییده می شود. این کار نشانه باریدن خوشبختی و شادی بر سر عروس و داماد است.