جوش سرسیاه
جوش سرسیاه

جوش سر سیاه چیست و چگونه درمان می شود؟

جوش سرسیاه چیست؟

 

جوش سرسیاه براثر عوامل متنوعی روی پوست ایجاد می شود. درصد افرادی که روی پوست خود جوش سرسیاه دارند بالا است. این جوش ها در بیشتر مواقع اطراف بینی و یا روی بینی ایجاد می شود. البته در نواحی دیگر صورت نیز بروز می کنند که بخش عمده ای از آن ها روی پیشانی قرار دارند. جالب است بدانید این دانه های سیاه بیشتر روی پوست آقایان بوجود می آید، که علل متفاوتی دارد.

اگر خودتان و یا اطرافیانتان از وجود جوش های سرسیاه روی پوست رنج می برید، توصیه می کنیم این مقاله را تا آخر مطالعه کنید. در این اینجا با علل بروز این نوع جوش و راه های درمان آن آشنا خواهید شد.

 

"عوامل

 

علل ایجاد جوش سرسیاه

 

جوش سرسیاه زمانی روی پوست ایجاد می شود که منافذ پوست توسط نوعی غدد چربی بسته شده باشد. می توان گفت یکی از علل ایجاد جوش های سرسیاه روی پوست، چربی بیش از اندازه پوست است. زمانی که منافذ پوست باز است، سلول های مرده در معرض هوا قرار می گیرند و رنگشان سیاه می شود. شاید فکر کنید جوش سرسیاه بر اثر آلودگی ایجاد می شود، اما این موضوع درست نیست.

بروز این دانه های سیاه در دوران بلوغ بر اثر تغییرات هورمونی می باشد. عواملی دیگری مثل یبوست، تغذیه، استرس، مواد قندی و چرب، مواد آرایشی و بهداشتی متفاوتی که با پوسستان سازگار نیست و آلاینده های محیط باعث ایجاد آن می شوند.

 

پیشگیری از ایجاد جوش سرسیاه
پیشگیری از تشدید جوش سرسیاه

 

راه های پیشگیری از تشدید آن

 

حالا که عوامل بروز جوش های سرسیاه را می دانید. بهتر است در مورد پیشگیری آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. شست و شوی مداوم و مرتب صورت می تواند راه خوبی برای پیشگیری از ایجاد و تشدید جوش های سرسیاه باشد. همانطور که غذاهای چرب، چند روز مانده و تنقلات موجب ایجاد این دانه های سیاه روی پوست می شود، عدم مصرف آن ها کاهش جوش های سرسیاه را به همراه دارد.

دست زدن به آن ها باعث تحریک شده و آن ها را تشدید می کند. سعی به جداکردن جوش ها با ناخن نداشته باشید. زیرا با این کار علاوه بر تحریک جوش لایه ای را که برای محافظت و حفظ پوست از آلودگی، روی آن قرار دارد را جدا می کنید. این کار موجب عفونی شدن جوش ها و کاهش سرعت بهبود آن ها می شود.

 

"درمان

 

درمان

 

راه های متنوعی برای درمان جوش های سرسیاه صورت وجود دارد.