خوردن صبحانه چه تاثیری بر تناسب اندام و لاغری دارد؟

زمان مطالعه
۶ دقیقه

خوردن صبحانه چه تاثیری بر تناسب اندام و لاغری دارد؟

 

صبحانه از مهم ترین وعده های غذایی است که خوردن اصولی آن موجب تناسب اندام و لاغری می شود. اما متاسفانه خیلی به این وعده در ایران توجه نمی شود. اگر به تناسب اندام و کاهش وزن خود اهمیت می دهید، پیشنهاد می کنیم تا انتها این مقاله را مطالعه نمایید و از نکات آن استفاده کافی را ببرید.

صبحانه برای متابولیسم بدن لازم است و موجب سوزاندن کالری های بدن و انرژی های مصرفی در طول روز کنترل می شود. نخوردن صبحانه باعث کاهش قند خون می شود. از آنجایی که کاهش قند خون باعث ریزی خوری در فرد می شود، یکی از دلایل افزایش وزن است.

 

 کاهش وزن

 

صبحانه چگونه موجب لاغری می شود؟

 

زمانی که صبحانه نخورید ولع و نیاز بیشتری نسبت به غذاهای پرکالری و پرحجم دارید. نتیجه خوردن بیش از اندازه این نوع موادغذایی موجب چاقی و افزایش وزن شما می شود. به گفته ی محققان این افراد مواد غذایی سرشار از کالری، چربی های ترانس و قند بیشتری مصرف می کنند تا با سرعت بیشتری گرسنگی آن ها را برطرف کند. همین مسئله در عملکرد انسولین اختلال ایجاد کرده و وضعیت ذخیره ی چربی در بدن را تشدید می کند.

تحقیقات نشان داده، کسانی که توانستند حداقل ۱۵ کیلوگرم وزن کم کنند و یک‌سال وزن‌شان را ثابت نگه‌ دارند و موفق به کنترل وزن شده‌اند، وعده‌ی صبحانه‌ را به‌صورت منظم می‌خورند و از یک رژیم غذایی کم‌چربی پیروی می‌کنند. صبحانه‌های مرتبط با کاهش وزن و تناسب اندام ، یک وعده‌ صبحانه‌ی سالم حاوی پروتئین و غلات کامل، با چربی پایین و کم‌کالری است که موجب کنترل وزن می‌شود.

 

مصرف پروتئین

 

مصرف پروتئین

مصرف پروتئین باعث سیری شما شده و موجب می شود دیرتر گرسنه شوید. خوردن تخم‌مرغ یکی از بهترین راه‌های دریافت پروتئین در وعده‌ی صبحانه است. هر چند خوردن تخم‌مرغ بصورت مداوم نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای کاهش وزن و تناسب اندام باشد، اما یکی از مواد غذایی پروتئینی باکیفیت محسوب می‌شود که به کنترل وزن نیز می‌تواند کمک کند.

زمانی‌که افراد به عنوان صبحانه تخم‌مرغ می‌خورند، در مقایسه با آن‌هایی که تمایل بیش‌تری به خوردن کربوهیدرات در وعده‌ی صبحانه دارند، احساس رضایت بیش‌تری می‌کنند و کالری کمتری در طول روز مصرف خواهند کرد. همین موضوع باعث کاهش وزن و تناسب اندام آنها می‌شود. زنانی که به عنوان صبحانه پروتئین بدون چربی مثل یک تکه‌ی کوچک گوشت فاقد چربی یا تنها یک عدد تخم‌مرغ مصرف می‌کنند، در طول ۴ ساعت بعد از خوردن صبحانه نسبت به افرادی که پروتئین نمی‌خورند، کمتر احساس گرسنگی می‌کنند.

 

صبحانه غلات

 

مصرف غلات

مصرف غلات صبحانه در صورتی‌ که فرد سبک زندگی و غذایی سالمی داشته باشد، در کنترل وزن بسیار موثر است. کسانی که در وعده صبحانه خود از غلاتی مثل حبوبات و دیگر غلات کامل استفاده می کنند، نسبت به دیگر افرادی که این موادغذایی را مصرف نمی کنند کاهش وزن بیشتری خواهند داشت. افرادی که غلات صبحانه‌ ای آماده را مصرف می‌کنند نسبت به کسانی که در وعده‌ی صبحانه مواد غذایی پُرچرب می‌خورند، افزایش توده‌ی بدنی کمتر و در نتیجه کنترل وزن و تناسب اندام بیشتری خواهند داشت.

 

وعده صبحانه

 

از چه غذاها و خوراکی هایی برای وعده صبحانه استفاده کنیم؟

 

یک صبحانه‌ی سالم باید همه‌ی گروه‌های مواد غذایی مانند؛ میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، فرآورده‌های لبنی کم یا فاقد چربی و پروتئین بدون چربی را داشته باشد. تا موجب سلامتی، کنترل وزن ، کاهش وزن و تناسب اندام شود.

برای آنکه به خوردن صبحانه علاقه پیدا کنید و نداشتن زمان را برای نخوردن این وعده مهم بهانه نکنید. در ادامه چند مورد از صبحانه های مغزی و موثر در کاهش وزن و تناسب اندام را معرفی خواهیم کرد.

 

  • املت سبزیجات به همراه یک تکه نان تست سبوس‌دار
  • یک تکه نان با پنیر کم‌چرب، یک تخم‌مرغ نیم‌رو به همراه یک بُرش گوجه‌‌فرنگی یا یک ورق نازک ژامبون
  • اسموتی میوه و ماست کم‌چرب
  • ماهی قزل‌آلا همراه با نصف یک نان شیرینی حلقوی تهیه شده از غلات کامل با مقدار کمی پنیر خامه‌ای
  • بلغور جو دو سر با شیر کم‌چرب
  • کشمش و آجیل با یک لیوان کوچک آب پرتقال
  • تخم‌مرغ سفت و یک عدد موز