در دوران عادت ماهیانه چی بخوریم؟

تغذیه مناسب در دوران پریود 

 

نوع تغذیه در دوران قاعدگی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشت. خانم ها در این دوران دچار درد درناحیه شکم و تخمدان ها می شوند که با تغذیه مناسب و رعایت نکات بهداشتی می توان آن را تا حد چشمگیری کاهش داد.

محدودیت های غذایی در این دوران، هفته ی پریود را برای شما راحت تر می کند. همچنین برای درمان خونریزی زیاد و یا خیلی کم می توان از خوراکی های مناسب استفاده کرد.

 

 

غذای مناسب زمان پریود

 

بایدهای غذایی در دوران قاعدگی

 

باتوجه به اهمیت تغذیه در دوران قاعدگی برای کاهش درد و تحمل آسان این دوران می تواند از موادغذایی مناسب استفاده کرد. این مواد خوراکی عبارتند از:

 

مصرف ماهی در دوران پریود

 

ماهی

 

ماهی به کاهش درد کمک بسیاری می‌کند. امگا-۳ غنی که در ماهی وجود دارد و عموما برای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی شناخته شده است، درد رحم شما را کاهش می‌دهد و موجب کاهش و تسکین کمردرد می‌شود. وجود پروتئین و ویتامین ب در ماهی به افزایش انرژی شما کمک می کند.

 

خوردن موز در قاعدگی

 

موز

 

برخی از خانوم ها در این دوران دچار اسهال و حرکت نامنظم روده می شوند. خوردن موز در حل این مشکل بسیار موثر است. علاوه بر اینکه موز به منظم کردن حرکت روده کمک می کند، به دلیل وجود منیزیم، پتاسیم و فیبر موجب آرامش شما می شود. منیزیم موجود در موز درد عضلات و کمر شما را کاهش می دهد.

 

بروکلی در زمان عادت ماهیانه

 

بروکلی

 

خوردن بروکلی به کاهش سستی و بی حالی شما در دوران قاعدگی کمک می کند. بروکلی سرشار از آهن بوده و منبع خوبی برا جبران آهن از دست رفته در این دوران می باشد. همچنین وجود فیبر در این ماده غذایی به کاهش نفخ شما کمک می کند.

 

شکلات تلخ

 

شکلات تلخ

 

شکلات تلخ دارای آنتی اکسیدان های مفیدی بوده و موجب افزایش سطح سروتونین در بدن می شود. سروتونین باعث بهبود خلق و خو و شادی در بدن نیز می گردد.

 

تخم مرغ

 

تخم مرغ

 

تخم مرغ حاوی مقداری آهن، چربی های محلول در ویتامین ها، اسید چرب ها و پروتئین ضروری است که مصرف آن در دوران قاعدگی ضروری می باشد. یادتان باشد خوردن تخم مرغ آب پز توصیه نمی شود زیرا موجب نفخ م معده درد می شود.

 

 

 

پرهیزهای غذایی در دوران قاعدگی

 

همانطور که خوردن برخی از خوراکی ها در این دوران توصیه می شودف پرهیز و متوقف کردن خوردن برخی غذاها و مواد غذایی توصیه می شود.

 

 

غذاهای فراوری شده

 

غذاهایی مانند غذاهای کنسرو شده، سوسیس و کالباس که حاوی مواد شیمیایی هستند، موجب افزایش نفخ شده و مصرف آن ها در دوران پریود اصلا توصیه نمی شود. این نوع مواد غذایی داری نمک زیادی می باشد در حالی که مصرف نمک در این دوران بیشتر از زمان های عادی مضر است.

 

مصرف الکل

 

در دوران پریود خون از دست داده و فشار خونتان کاهش می یابد به همین خاطر بیشتر در معرض خطرات ناشی از مصرف الکل قرار می گیرید. مصرف الکل احساس ضعف در شما را افزایش می دهد و خونریزی شما را افزایش می دهد. باتوجه به این نکات از نوشیدن آن در این دوران پرهیز کنید.