درمان دیابت
درمان دیابت

دیابت چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

دیابت چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

 

دیابت در فرد بروز پیدا می کند که تولید انسولین قطع شود و یا کارکرد مناسبی نداشته باشد. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و… را در بدن به انرژی تبدیل می کند. برخی از علل بروز این بیماری عواملی چون: ژنتیک، عوامل محیطی، چاقی و بی تحرکی است.

با آزمایش قند خون می توان از وجود این بیماری آگاه شد. زمانی که آزمایش قند خون عددی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ باشد نشانگر آن است که فرد در دوره دیابت پنهان قرار دارد و چنانچه این رقم ۱۲۶ یا بیشتر از آن باشد بیانگر ابتلای کامل دیابت است.

 

انواع دیابت

 

انواع دیابت

 

دیابت سه نوع می باشد. نوع یک،  نوع دو، حاملگی. ویژگی هریک از آن ها به شرح زیر است.

دیابت نوع ۱

در این نوع از دیابت، تولید انسولین در بدن به طور کامل قطع می شود. در نتیجه قند موجود نمی تواند وارد سلولها شده و انرژی بدن را تامین نماید و همین مسئله موجب افزایش شدید قند خون می گردد. حدود ۵% تا ۱۰% کل دیابتی ها، مبتلایان نوع ۱ هستند.

دیابت نوع ۲

بدن این دسته از مبتلایان، نسبت به انسولین مقاوم می شود در این حالت انسولین ترشح شده تاثیری برروی جذب قند ندارد و یا ترشح آن به میزان کافی صورت نمی گیرد.

 

دیابت دوران بارداری

 

دیابت حاملگی

حدود ۴% از کل بانوان در طول زمان بارداری موقتاً به این نوع دیابت مبتلا می شوند.

 

را های پیشگیری

 

راه های پیشگیری از این بیماری چیست؟

 

دیابت، بیماری است که امکان بروز آن در بسیاری از افراد وجود دارد. بنابراین اطلاع از راه های پیشگیری آن و مطالعه در این مورد بسیار سودمند است و می تواند از بروز این بیماری جلوگیری کند. در ادامه چند مورد از راه های پیشگیری از ابتلا به دیابت را بررسی خواهیم کرد.

 

شکر و کربوهیدرات

 

شکر و کربوهیدرات را حذف کنید

بدن انسان شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده را به سرعت به مولکول های کوچک شکر تبدیل می کند. این موضوع ریسک و خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. مصرف این نوع خوراکی ها قند خون و میزان انسولین را افزایش می دهد. حذف و کاهش شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک می کند.

 

 کاهش وزن و دیابت

 

وزنتان را کاهش دهید

افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند، اضافه وزن یا چاقی ندارند، اما اکثر افرادی که دچاری این بیماری هستند، چربی زیادی در ناحیه کمر و شکمشان وجود دارد. حمل چربی بیش از حد به ویژه در ناحیه شکم، احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.کاهش وزن ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

 

مصرف فیبر

 

فیبر بالا مصرف کنید

فیبر برای سلامتی روده و مدیریت وزنتان و مفید است .مصرف یک منبع عالی از فیبر، در هر وعده غذایی می تواند به جلوگیری از افزایش میزان قند خون و انسولین کمک کند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

 

ویتامین D

 

مصرف ویتامین D را فراموش نکنید

ویتامین D، برای کنترل قند خون بسیار مفید و تاثیرگذار است.خوردن غذاهایی با ویتامین D بالا و همچنین مصرف مکمل های ویتامین D می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

 

چای و قهوه

 

چای و قهوه بنوشید

همانطور که آب باید جزو نوشیدنی اصلی شما باشد، نوشیدن قهوه و چای نیز ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. نوشیدن قهوه یا چای، میزان سطح قند خون را کاهش می دهد و حساسیت بدن نسبت به انسولین را بالا می برد. در نتیجه خطر ابتلا به این بیماری را کم میکند.

 

گوشت قرمز

 

مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید

خوردن گوشت قرمز به بیماران دیابتی توصیه نمی شود. افرادی که برنامه غذایی خود را روی محور پیشگیری از دیابت تنظیم کرده اند بایستی در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنند.

 

سیگار

 

سیگار را ترک کنید

با بررسی مضررات سیگار، به این نتیجه رسیده اند که سیگار کشیدن باعث ایجاد بسیاری از بیماری های جدی از جمله بیماری های قلبی،آمفیز، سرطان ریه، پستان، پروستات و دستگاه گوارش می شود. همچنین قرار گرفتن در معرض دود سیگار میزان ابتلا به این بیماری را افزایش میدهد.