راهکارهای عملی برای دوری از استرس در زندگی

راهکارهای عملی برای دوری از استرس در زندگی

چگونه از استرس رها شویم؟

 

راهکارهای عملی برای دوری از استرس در زندگی

استرس احساس کاملا طبیعی است، اما برای شما خوب نیست. تنش بر شما تاثیر می گذارد، استرس می تواند منجر به افسردگی، بیماری، افزایش وزن و احساس عمومی ناراحتی شود.

با شناخت استرس و راه های مقابله با آن به آرامش ذهن و بدن خود کمک کنید. یک ایده خوب برای دور از استرس این است که وقت تان را صرف انجام کارهایی کنید که دوست دارید.

در نهایت اگر شما یاد بگیرید که با شرایط دشوار مقابله کنید، احتمالا احساس آرامش بیشتری در زندگی خواهید داشت.

 

تأکید بر استرس و تغییر ذهنیت شما

 

راهکارهای عملی برای دوری از استرس در زندگی

علائم روانی استرس را تشخیص دهید. برخی مواقع استرس می تواند مثبت باشد. در دوزهای کوچک، این میتواند باعث انگیزه و انرژی شما شود.

اما اگر سطح استرس در زندگی شما سبب می شود تا شما را با چیزهایی که به طور مداوم در معرض آسیب رساندن به شما هستند، ریسک کنید، شما بیش از حد تحت تأثیر قرار می گیرید.

 

شما تحت فشار استرس هستید اگر:

 

فکر متوقف کردن کارها اصلا در ذهن شما نمی رود. این کار ممکن کسب و کار شما، یک حرفه، ماندن در خانه یا هر چیز دیگری باشد که زمان و زندگی شما را ۱۰۰ درصد جذب می کند.

این تمرکز بیش از حد شما را کلافه می کند. استرس در این مواقع باعث می‌شود شما ناامید، ناراضی و غیرقابل تحمل باشید.

شما اغلب تحریک پذیر هستید و قادر به تمرکز کردن بر روی کارهایتان نیستید. نمی توانید آخرین بار که از ته دل خندید و حس خوبی را داشتید را به یاد بیاورید.

 

تاثیر استرس بر بدن

 

راهکارهای عملی برای دوری از استرس در زندگی

استرس تنها در سر شما ظاهر نمی شود. تنش می تواند بسیاری از مسائل فیزیکی را ایجاد کند. در صورتی که تنش زیاد باشد ممکن است این علایم را تجربه کنید:

تنش مکرر بدن را تجربه کنید، از جمله سردرد، درد گردن، کمر درد، و درد شدید.

اختلال درخواب یا کم می‌خوابید یا زیاد

تغییر در اشتها

زمان را کنار بگذارید تا آرام باشید هنگامی که شما قبول کرده اید که فشارهای منفی بر زندگیتان تأثیر می گذارد، مهم است که در میان تمام چیزهای دیگر در زندگی خود، آرام باشید. و به خود توجه کنید.

 

زمان

 

بعضی موقع ها ممکن است که  احساس کنید زمان را از دست داده اید و احساس گناه کنید.با ظهور فن آوری هوشمند شما ممکن است احساس کنید که باید به طور مداوم در حال حرکت  و کار باشید. این خیلی خوب است ولی باید به خودتان اجازه دهید که آرام باشید.

مثلا یک یادداشت روی کامپیوتری که با آن کار میکنید با این مضمون بنویسید که بعد از تمام کردن کار امروز یک دوش می گیرم و یک نوشیدنی خنک می خورم.

یا مثلا خانم های خانه دار می توانند برای خودشان یادداشت کنند بعد از تمیز کردن خانه نیم ساعت استراحت می کنم و به دوستم تلفن میزنم.

 

تفکر مثبت و تاثیر آن بر روی استرس در زندگی

 

تمرین تفکر مثبت تفکر مثبت می تواند شگفتی هایی برای سلامت روانی شما ایجاد کند. سعی کنید شیوه ی صحبت کردن با خودتان را تغییر دهید. اجتناب از انتقاد کردن از خود و کار بر روی تغییر افکار منفی از تمرینات تفکر مثبت است.

به عنوان مثال، به جای گفتن جملاتی مثل، “چرا من کم کار کردم؟ من باید بتوانم تمام این کارها را انجام دهم”، جملاتی مثل “وای، من واقعا سخت کار کرده ام. من سزاوار کمی آرامش هستم”. را به کار ببرید.

اگر اشتباه کردید، خودتان را سرزنش نکنید. در عوض، اذعان کنید که چه اتفاقی افتاده است و در مورد دفعه بعد بهتر صحبت کنید.

 

تکنیک تجسم

 

از تکنیک های تجسم استفاده کنید. در حالی که شما ممکن است احساس آرامش و آرام نکنید، تصور کردن یک صحنه آرام و آرام در ذهن شما می تواند شگفتی هایی برای بهبود حال شما انجام دهد. تجسم سواحل، استراحت، پیاده روی، و غیره می تواند شما را آرام کند.