پنجشنبه , بهمن ۳ ۱۳۹۸
خانه / مطالب خواندنی / هنر و سرگرمی / دانستنی ها / راه هایی برای کاهش مصرف پلاستیک در زندگی
پلاستیک خطری جدی برای طبیعت

راه هایی برای کاهش مصرف پلاستیک در زندگی

راه هایی برای کاهش مصرف پلاستیک 

 

پلاستیک یکی از مخرب ترین عوامل برای محیط زیست است و طبیعت را بسیار را تحت تاثیر قرار می دهد. سال ها طول می کشد که پلاستیک موجود در طبیعت از بین برود. وجود پلاستیک و مواد تجزیه ناپذیر در دریاها و اقیانوس ها سبب ازبین رفتن بسیاری از موجودات دریایی و ماهی ها می شود که بسیار ناراحت کننده است و اکوسیستم زمین را تحت تاثیر قرار می دهد.

همه ی ما در نگهداری محیط زیست و طبیعت مسئول هستیم و باید از آن محافظت نماییم. یکی از راه هایی که هرکسی در زندگی می تواند انجام دهد کاهش و یا حتی حذف وسایل و ابزارهای پلاستیکی است. شاید این کار در ابتدا دشوار باشد اما به مرور به آن عادت خواهید کرد و استفاده نکردن از پلاستیک برایتان عادت می شود.

در ادامه راه هایی که می تواند در کاهش مصرف این ماده یمخرب تاثیر گذار باشد را معرفی خواهیم کرد.

 

ظرف های پلاستیکی

 

از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید

 

برای ظرف پلاستیکی جایگزین پیدا کنید. سعی کنید زمانی که می خواهید بیرون و یا سفر بروید یک بطری و یا لیوان غیرپلاستیکی مخصوص همراه داشته باشید. غذای خود را در ظروف شیشه ای، استیل زنگ نزن، کیسه های پارچه ای، یک جعبه چوبی و غیره نگه دارید. هر جا می روید یک کیسه پارچه ای یا کیسه چندبار مصرف با خود داشته باشید و خریدهای خود را در آن بگذارید.

 

بصورت فله خرید کنید

 

سعی کنید بیشتر بصورت کیلویی و فله خرید کنید و از خرید موادغذایی بسته بندی شده کمتر استفاده کنید. به دنبال اقلامی باشید که بزرگ باشند و هیچگونه بسته بندی پلاستیکی نداشته باشند. این کار علاوه بر اینکه به کاهش مصرف پلاستیک کمک می کند در کاهش هزینه هایتان نیز موثر است.

 

کاهش مصرف غذاهای آماده

 

از غذاهای آماده استفاده نکنید

 

غذاهای آماده از مهم ترین عوامل تولید زباله اضافی هستند. غذاهای فریز شده در پوشش های پلاستیکی عرضه می شوند و داخل بسته بندی هایی قرار می گیرند که معمولا آن هم از جنس پلاستیک است.

 

سس و چاشنی

 

از سس ها و چاشنی های خانگی استفاده کنید

 

درست کردن چاشنی هایی مثل سس شکلات، کچاپ و مایونز ساده و سریع است. شما می توانید آن ها را به طور خانگی درست کرده و در ظروف شیشه ای نگهداری کنید.

 

تمیز کننده های پارچه ای

 

از تمیزکننده های طبیعی استفاده کنید

 

اگر به وسیله ای با قدرت تمیزکنندگی احتیاج دارید به جای پلاستیک از مواد طبیعی استفاده کنید. برای تمیزکردن ظرف ها از ظرفشوهای کتانی یا برس هایی که از لیف نارگیل تهیه شده اند استفاده کنید. از پارچه های کهنه همه کاره استفاده کنید.

 

جوش شیرین

 

از جوش شیرین و سرکه بیشتر استفاده کنید

 

جوش شیرین و سرکه جایگزین طبیعی خوبی برای پاک کننده های شیمیایی هستند که معمولا در ظروف پلاستیکی عرضه می شون. جوش شیرین همچون یک دئودورانت خانگی موثر عمل می کند. هم جوش شیرین و هم سرکه می توانند جایگزین خوبی برای شامپو و بطری های نگه دارنده آن ها باشند.

 

 

درباره ی فاضله زنگنه

مطلب پیشنهادی

نکات جالبی که در مورد میوه ها وجود دارد!

میوه های بسیاری در سراسر جهان تولید می شود. هر یک از آن ها در آب و هوا و نقطه جغرافیایی مخصوصی رشد می کنند. اگر به کسب اطلاعات در زمینه میوه ها و ویژگی آن ها علاقه دارید، پیشنهاد می دهیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of