درمان دیابت
درمان دیابت

راه های درمان برای بیماری رایج دیابت چیست؟

 درمان دیابت

 

درمان دیابت انواع مختلفی دارد، که می توان به رژیم غذایی و مصرف دارو و انسولین اشاره کرد. دیابت درجه های مختلفی دارد که با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات می توانید از شدت این بیماری آگاه شوید. پزشک های متخصص راه ها درمان مناسب شما را معرفی کرده و آن را پیگیری می کنند.

در این مقاله قصد داریم، روش های درمان دیابت را معرفی کنیم. تا اگر خودتان و یا اطرافیانتان به این بیماری دچار هستند برای درمان اقدام نمایند.

 

"<yoastmark

 

۵ مورد از درمان های مدرن دیابت

درمان دیابت به بررسی مداوم سطح قند خون به همراه مصرف دارو، ورزش و رژیم غذایی مناسب نیاز دارد. برای هر فرد دیابتی متناسب با رژیم غذایی، ورزش، میزان استرس و دیگر بیماری‌ها، برنامه درمانی تنظیم می‌شود. افرادی که به دیابت مبتلا هستند، قند خون خود را چندین بار در روز با دستگاهی به نام گلوکومتر بررسی می‌کنند. گلوکومتر میزان گلوکز خون را با استفاده از نمونه خون اندازه گیری می‌کند.

سولفونیل اوره

سولفونیل اوره با آزاد کردن انسولین از سلول های بتا پانکراس باعث پایین آمدن قند خون می شود و در کنترل قند خون ناشتا بسیار مؤثر است.  سولفونیل اوره باعث خطر کاهش قند خون یا هایپوگلیسمی و کنترل قند عصبی می شود. داروهایی که در این دسته قرار می گیرد شامل کلروپروپامید ، گلی مپیراید، گلی پی زاید ، گلی براید ، تولازامید ، تولبوتامید است.

تیازولیدین دیون

داروهای تیازولیدین دیون، مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش می دهند. این داروها عبارتند از: پیوگلیتازون و روزیگلیتازون

 

 

انسولین
انسولین

 

انسولین

همه ی افرادی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند و برخی افراد مبتلا به دیابت نوع دوم از انسولین مصرف می کنند. پنج نوع انسولین وجود دارد که شامل انسولین سریع اثر، کوتاه اثر ، متوسط اثر ، طولانی اثر و ترکیبی است.

مگلیتینایدها

داروهای این دسته شبیه سولفونیل اوره می باشند و باعث ترشح انسولین از پانکراس می شوند. آن ها کوتاه اثر هستند اما باعث خطر کاهش قندخون نمی شوند. داروهای این دسته شامل رپاگلیناید و ناتگلیناید است.

سیتاگلیپتین یا زیپتین

داروی سیتاگلیپتین با نام تجاری زیپتین برای درمان دیابت نوع دو استفاده می شود. داروی جدید زیپتین به دلیل اینکه باعث افت قند خون نمی شود، برای بیماران دیابتی مسن و افرادی که دارای دیابت ملایم هستند، موثر است.

 

"<yoastmark

 

۵  مورد از درمان های سنتی و خانگی دیابت

علاوه بر درمان های دارویی و مدرنی که برای دیابت وجود دارد. درمان ها سنتی نیز می تواند در بهبود این بیماری موثر باشد. در این قسمت چند مورد از درمان ها خانگی را معرفی خواهیم کرد.

 

پیاز برای درمان
پیاز

 

پیاز

پیاز تاثیر قابل توجهی در کاهش قند خون دارد. این ماده روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر می گذارد و باعث افزایش ترشح انسولین می شود.

 

سیر
سیر

 

سیر

سیر یکی از بهترین درمان ها برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین به است. با مصرف سیر می توانید درمان دیابت را سریع تر کنید.

 

گیاه شنبلیله برای درمان
شنبلیله

 

شنبلیله

شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در گلبول های قرمز، میزان قند خون را کنترل می کند. این گیاه با به کارگیری گلوکز در بافت های پیرامونی، موجب کاهش گلوکز خون می شود.

 

ریحان برای درمان
ریحان

 

ریحان

ریحان روند ترشح انسولین را آسان تر می کند. به طور عمومی هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، در درمان دیابت مفید است.

برگ های انبه

برگ های انبه برای درمان این بیماری بسیار موثر است. کافی است برگ های انبه را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. سپس برگ ها را بفشارید و آب به دست آمده را بخورید یا برگ های انبه را خشک و سپس آسیاب کنید و روزی ۲ بار با آب مصرف کنید. این ۲ روش عوارض دیابت را از بین می برد.