درمان آرتروز زانو

روش های درمان ساییدگی مفصل زانو

درمان ساییدگی مفصل زانو

 

تشخیص و درمان آرتروز زانو یا ساییدگی زانو راه های متفاوتی دارد که با شرح حال و معاینه بالینی پزشک صورت می گیرد.

 

درمان آرتروز زانو

 

درمان

 

بعد از تشخیص آرتروز زانو باید اقدام به درمان آن نمود. راه های مختلفی برای درمان ساییدگی مفصل وجود دارد که باتوجه به شدت بیماری و شرایط جسمی بیمار توسط پزشک متخصص انتخاب می شود.

 

دارو

 

مصرف آستامینوفن برای کاهش درد مفاصل مناسب می باشد. مصرف زیاد از حد  آستامینوفن مانند هر مسکن دیگری به کبد آسیب می رساند‌.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل: دیکلوفناک ، بروفن و ناپروکسن، داروهای مناسبی برای کنترل درد و کاهش التهاب مفصل زانو می باشند. این نوع داروها حتما باید زیر نظر پزشک استفاده شود زیرا عوارض آن ها بسیار خطرناک می باشد‌.

 

 

درمان ساییدگی زانو

 

فیزیوتراپی  و آب درمانی

 

فیزیوتراپی و  ورزش در آب موجب تقویت عضلات زانو شده و درد مفاصل را کاهش می دهد. برای کاهش درد و بهبود آرتزور زانو می توان از این روش استفاده کرد.

 

بستن زانو

 

بستن زانو موجب کاهش درد ناشی از آرتروز زانو می شود. پزشک مربوط با بستن زانو به روش های اصولی و مناسب درد زانو فرد را کاهش می دهد. در دوره باندپیچی بودن زانو پوست تحریک شده و دچار سوزش می شود.

 

درمان ساییدگی زانو

جراحی

 

جراحی یکی از مرسوم ترین راه ها برای درمان ساییدگی مفاصل زانو می باشد‌. اما این روش آخرین راه برای درمان آرتروز زانو می باشد، زیرا عوارض عمل جراحی نسبت به سایر درمان ها بیشتر می باشد.

جراحی آرتروسکوپی یکی از انواع جراحی های غیرتهاجمی برای درمان ساییدگی زانو است. در این جراحی غضروف ناهموار آسیب دیده تراشیده، زائده های استخوانی برداشته و قطعات جداشده از غضروف بیرون آورده می شوند. این عمل جراحی سبک بوده و معمولا به صورت سرپایی انجام می شود.

 

 

تعویض مفصل زانو

 

جراحی تعویض زانو یا آرتروپلاستی یک عمل جراحی مهم و دشوار است که به عنوان آخرین راهکار درمانی برای موردهای بسیار شدید و وخیم آرتروز زانو انجام می شود. مفصل زانو تعویض شده حدود ۱۰ تا ۲۰ سال عمر دارد.

 

 

 

درباره ی سحر مؤیدی