کاهش مصرف انرژی

روش های کاربردی کاهش مصرف انرژی در خانه

چند راه آسان برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها

 

 کاهش مصرف انرژی

 

این روزها، پنجره های دوجداره در کاهش مصرف انرژی در خانه کمک بسیاری کرده‌اند  ولی خانه هایی که هنوز از پنجره های قدیمی استفاده می کند در کاهش مصرف انرژی در خانه مشکل دارند.

اگر شما هم در این مورد سوال دارید و به دنبال راه‌حل برای آن هستید، نکات مطرح شده در این مقاله را تا انتها بخوانید و با روش های آسان و سریع صرفه جویی در مصرف انرژی آشنا شوید.

 

کاهش مصرف انرژی با متعادل کردن دمای همه قسمت های خانه

 

خانه

 

یکی از کارهای اساسی که باید برای کاهش مصرف انرژی در خانه انجام دهید این است که بررسی کنید چرا دمای بعضی از اتاق ها از سایر بخش‌های خانه کمتر یا بیشتر است. باید هوای داخل خانه را متعادل و نرمال کنید تا انرژی کمتری مصرف شود.

فاکتور های بسیاری وجود دارد که باعث می‌شود بعضی از اتاق ها از سایر بخش‌های خانه سرد تر یا گرم تر باشد در زیر به مهم‌ترین علت های این اتفاق می پردازیم:

 

۱.عایق بندی ضعیف پنجره های خانه می تواند باعث سردتر یا گرم تر شدن اتاق شود.
۲.آفتابگیر بودن یا نبودن اتاق، نیز تاثیر زیادی در دمای آن دارد.

۳.وسایل سرمایشی و گرمایشی اگر درست کار نکنند نیز می‌توانند باعث تغییرات دما در اتاق شوند.

 

راهکار های کاهش مصرف انرژی در خانه

 

عایق بندی درب و پنجره

 

کاهش مصرف انرژی

 

اگر متوجه شدید با وجود اینکه در و پنجره های منزل شما بسته هستند باز هم هوای سرد به داخل خانه نفوذ می‌کند، وقت آن رسیده که پنجره و درهای خانه خود را عایق بندی کنید.

 

درزگیر

 

این کار بسیار آسان است و می توانید برای آن از درزگیرهای فومی و یا مواد پلاستیکی استفاده کنید که بسته به نوع بودجه تان می توانید یکی از این روش ها را امتحان کنید و در سریعترین زمان ممکن از هدر رفتن هوای سرد جلوگیری کنید. 

 

پرده چند لایه

 

یکی دیگر از روش های بسیار خوب برای عایق بندی پنجره ها استفاده از پرده های چند لایه است. شما می توانید بسته به شدت سرما در منطقه محل زندگی تان از لایه‌های مختلف پرده استفاده کنید.

اگر دوست ندارید پرده خانه تان را عوض کنید یا هزینه زیادی کنید می توانید لایه های پارچه ارزان را زیر پرده های خانه نصب کنید. ولی اگر از تنوع خوشتان می‌آید می‌توانید برای فصل زمستان پرده خانه تان را عوض کنید. فقط توجه کنید اگر هوای بسیار سردی وارد خانه می شود بهتر است از پرده‌های با پارچه ضخیم استفاده کنید.

 

پلاستیک

 

برای جلوگیری از ورود سرما به خانه می توانید از پلاستیک های مخصوص برای درب و پنجره ها استفاده کنید کافیه آنها را کمی بزرگتر از اندازه در و پنجره برش بزنید سپس با چسب هایی محکم آنها را بچسبانید.

 

روکش عایق

 

شما همچنین می توانید از روکش های  عایق برای پنجره های خانه استفاده کنید. عیبی که این روکش ها دارند تمیز کردن پنجره ها می باشد، بهتر است آن ها را در جایی از خانه استفاده کنید که کمتر در دید است.

 

 پنکه سقفی

 

کاهش مصرف انرژی
پنکه سقفی راهی کم هزینه برای گردش هوا در یک اتاق است. بیشتر فن ها یک دکمه کوچک در پایه موتور دارند که به شما امکان می دهد جهت چرخش فن را تغییر دهید. این ترفند کوچک می تواند تفاوت زیادی در دمای اتاق شما ایجاد کند.

در زمستان، پنکه  را تنظیم کنید که جهت حرکت هوا را به سمت پایین هدایت کند تا هوای سرد را به سمت بالا بکشد. انجام این کار باعث می شود هوای گرم که به طرف سقف و بالا رفته است به عقب رانده شود و اتاق را گرم کند. در تابستان برعکس عمل کنید ، پنکه را بر خلاف جهت عقربه های ساعت تنظیم کنید تا اتاقتان خنک شود.

 

درباره ی فاطمه میررستمی

مطلب پیشنهادی

اصول خانه داری

ترفند هایی که هرخانم خانه دار باید بداند!!!

اصول خانه داری برای همه!

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Call Now Buttonجهت سفارش ازمزون تماس بگیرید
تمام مدل هایی که مشاهده میکنید، پیشنهادی و فقط جهت ایده گرفتن برای دوخت در این مزون می باشد.
+
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ