شنبه , بهمن ۵ ۱۳۹۸
خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / روانشناسی / با این ترفند دروغگو رو مشخص کن !
10 راه بسیار مؤثر برای کشف یک دروغگو

با این ترفند دروغگو رو مشخص کن !

۱۰ راه بسیار مؤثر برای کشف یک دروغگو

 

کودک دروغگو

 

دروغگو تنها بر روی مخفی کاری تمرکز دارد! متأسفانه اکثر مردم در روز ۱۰ تا ۲۰۰ بار دروغ می گویند – گرچه بسیاری از این اقدامات فریبکاری “دروغ سفید یا مصلحتی” تلقی می شوند. طبق یک مطالعه ، غریبه ها در ۱۰ دقیقه اول ملاقات با یکدیگر حداقل سه بار دروغ می گویند. بدون شک ، دروغگویی در جامعه امروز رایج است.

دانشمند مشهور آلبرت انیشتین  در مورد حقیقت گفته است : “هرکسی که حقیقت را در امور کوچک جدی نگیرد ، در کارهای بزرگ نیز نمی توان به او اعتماد کرد. “

از طرف دیگر ، نقل قول های معروف در مورد دروغگویی به همان میزان رواج دارد.

آدولف هیتلر گفت: “اگر به اندازه کافی دروغ بگویید و مدام آن دروغ را تکرار کنید ، باور پذیر می شود.”

کشف یک دروغگو

 

دروغ

 

بنابراین – چگونه می توانیم وقتی کسی به ما دروغ می گوید تشخیص دهیم؟

تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان ، نمایندگان دفتر تحقیقات فدرال (FBI) ، پرسنل اجرای قانون و مربیان ، نشان می دهد که انسانها در قضاوت دروغگوها و کشف دروغ ها به طور غریزی قوی هستند!

 

دروغگویی

 

۱. تکرار عبارات و کلمات

هنگامی که فرد در تلاش است کسی (یا خود) را از چیزی متقاعد کند ، ممکن است شروع به تکرار یک عبارت یا کلمات کند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است سعی کنند دروغ را در ذهن خود تکرار کنند ، “من این کار را نکردم … نکردم …” با گفتن کلمات یا عبارات خاص به طور مکرر ، می خواهند برای پاسخ دروغ خود فرصت بیشتری بخرند.

 

۲. لمس یا پوشاندن دهان 

روانشناسان می گویند افرادی که می خواهند از پاسخ دادن به یک سؤال خودداری کنند ، یا نمی خواهند با یک مسئله خاص برخورد کنند ، دست خود را بر روی دهان شان می گذارند. این اشخاص با قرار دادن دستان خود بر روی لب ها در حال پنهان کردن حقیقت هستند و نه فاش کردن چیزی.

 

۳. تغییر سریع موقعیت سر

وقتی سؤالی مستقیم پرسیده می شود و شخص به طور ناگهانی سر خود را حرکت می دهد ، ممکن است دروغ بگوید دکتر گلس می گوید: “سر به عقب می افتاد ، به جلو تعظیم می شود ، یا به اطراف کج می شود.” این واکنش معمولاً در هنگام انتظار به پاسخ گفتن طرف مقابل صورت می گیرد.

 

دروغگویی

 

۴. قطع ارتباط چشمی

وقتی بیشتر افراد دروغ می گویند ، ارتباط چشمی آنها با مخاطب قطع می شود. با این حال یک دروغگو ماهر ممکن است برای حفظ ارتباط چشمی به مدت طولانی با شما تلاش کند. دکتر گلس می گوید: “وقتی مردم حقیقت را می گویند ، بیشتر اوقات چشمان خود را جابجا می کنند و حتی ممکن است هر از گاهی به دور خیره شوند. از سوی دیگر دروغگوها از یک نگاه بی حس و ثابت برای ترساندن و کنترل استفاده می کنند. ” چشم هایی که چشمک های سریع می زنند از نشانه های احتمالی دروغ  است.

 

۵. ارائه بیش از حد اطلاعات 

به گفته دکتر گلس ، اگر فردی بیش از حد لازم حرف بزند  و اطلاعات زیادی را ارائه کند – به خصوص اطلاعاتی که درخواست و پرسیده نشده بسیار محتمل است که او حقیقت را نگوید. دکتر گلس نوشت ، “دروغگوها غالباً زیادی حرف میزنند ، زیرا آنها امیدوارند که با تمام آن صحبت ها ، دیگران باورشان کنند.”

 

 

۶. تنفس تغییر می کند

این یک عمل رفلکس در برخی از افراد است که وقتی دروغ می گویند ، نفس بیشتری می کشند. شخصی که احساس خشم و تنش می کند ممکن است جریان خون و ضربان قلبش نیز تغییر کند. حتی احتمال دارد صدای او ضعیف شود و حجم شانه هایش با تغییر حالت تنفس او افزایش یابد.

 

۷. حرکت چشم راست

پتی وود ،  یک متخصص ارتباطات غیر کلامی و رفتارهای بین المللی شناخته شده می گوید : از حرکت چشم راست فرد بر حذر باشید. مردم تمایل دارند تا برای یافتن پاسخ به سمت راست مغز خود رجوع کنند. آنها همچنین تمایل دارند که برای زدن حرف های جدید ، به سمت راست نگاه کنند. با این حال ، وی خاطرنشان می کند که افراد به احتمال زیاد اطلاعاتی را که در گذشته رخ داده است با نگاه کردن به سمت چپ یا پایین و سمت چپ ، به یاد می آورند. با مشاهده حرکت چشم راست هویت یک دروغگو را فاش کنید.

 

دروغگو

 

۸. پنهان کردن دست ها

افرادی که دروغ می گویند احتمالاً دستان خود را پنهان می کنند. آنها دست خود را در جیب ، پشت سر خود قرار می دهند ، و یا آنها را به هم می چسبانند. برای تشخیص شخص دروغگو نگاهی به دستان او بی اندازید بررسی کنید که آیا دست آنها آزاد است یا خیر؟ افراد وقتی عصبی هستند دستان خود را مخفی می کنند و آنها را بی حرکت نگه می دارند.

 

۹. مکث های طولانی

برای بیشتر افراد ، یادآوری حقیقت زمان زیادی نمی برد. با این حال ، افرادی که دروغ می گویند ، در اکثر مواقع در مکالمات خود مکث های طولانی می کنند. همچنین آنها پاسخ های کوتاه تری خواهند داد. مکث های طولانی ضروری است – این مکث ها به دروغگو اجازه می دهد که زمان بیشتری را برای یافتن پاسخ پرسش ها به دست بیاورد.

 

دروغگو

 

۱۰. زبان بدن با کلمه گفتاری مطابقت ندارد

مردم بیش از آنچه که به نظراتشان اعتماد کنند ، به زبان بدن فرد اعتقاد دارند. در بعضی موارد ، به راحتی می توانید دروغگو را با بیان صورت یا موقعیت بدن آنها تشخیص دهید. رایج ترین بیان برای پنهان کردن احساسات ما لبخند است. یک لبخند واقعی چهره یک فرد را تغییر می دهد.

 روانشناسی مثال زیر را ارائه می دهد:

“در لبخند حقیقی، چشم ها برق میزند ، چین و چروک های پیشانی ، ابروها و عضلات گونه بالا می رود ، پوست اطراف چشم ، چین و چروک دور دهان بیشتر شده و بالاخره لبخند بر چهره نقش می بندد. در لبخند تصنعی ، هیچ چیز به جز گوشه های دهان حرکت نمی کند و اغلب آنها به پایین منحنی می شوند. دانستن این نشانه ها می تواند به شما کمک کند تا حرف های یک دروغگو را رمز گشایی کنید. “

درباره ی هانیه محمدی

مطلب پیشنهادی

راز موفقیت

۳ راز موفقیت برای دستیابی به هر آن چه می خواهید

3"موفقیت عبارت است از دستیابی به یک عمل ، انجام یک هدف یا رسیدن به یک هدف."دراین مقاله شما یا خوهید گرفت که چطور...

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
خاص ترین لباس های مجلسی بزن بریم