رژیم غذایی و تغذیه مناسب برای گیاهخواران چیست؟

گیاهخواران چه غذاهایی باید بخورند؟

 

گیاهخواران، دسته افرادی هستند که خوردن هرگونه گوشتی اعم از گوشت قرمز و گوشت قرمز و حتی ترکیبات آن ها را کنار می گذارند. آن ها براین معتقد که خوردن گوشت حیوانات به محیط زیست و حیات وحش آسیب می رساند. دلایلی که باعث می شود فرد به گیاهخواری روی بیاورد اخلاقی، محیطی و بهداشتی است.

شاید تصور کنید که کسی هیچگونه گوشت و غذای گوشتی مصرف نمی کند، دچار بیماری خواهد شد و از بدنی سالم محروم می گردد. اما اصلا اینطور نیست و این تصور کاملا اشتباه است. زیرا اگر رژیم غذایی و تغذیه فرد مناسب و اصولی باشد، هیچ مشکلی پیش نمی آید. در این مقاله قصد داریم نکاتی درمورد تغذیه و رژیم غذایی را به شما معرفی کنیم.

 

گیاهخوار

 

چگونه مواد مغذی و پروتئین موجود در گوشت را دریافت کنیم؟

 

گوشت، ماهی و مرغ سرشار از پروتئین است و خوردن آن پروتئین بدن را تامین می کند. اگر می خواهید گیاهخوار شوید و یا به تازگی این سبک زندگی را در پیش گرفته اید، باید حواستان باشد غذاها و خوراکی هایی استفاده کنید که پروتئین، ویتامین و مواد مغذی بدنتان را تامین کند.

 

پروتئین گیاهی

 

مصرف پروتئین را فراموش نکنید

همانطور که می دانید گیاهخواران نمی توانند از پروتئین موجود در انواع گوشت ها استفاده کنند. بنابراین باید از پروتئین های گیاهی استفاده نمایند. سویا یکی از موادی است دارای پروتئین بوده و این دسته از افراد می توانند از آن استفاده کنند. اما کافی نیست و باید از پروتئین و غلات بیشتری استفاده نمایند. از جمله خوراکی هایی که بسیار مفید است، عدس و گوجه فرنگی می باشد.

 

ویتامین D

 

مصرف مواد مغذی ویتامین ها از جمله ویتامین D

قرار دادن ویتامین ها و مواد مغذی در رژیم غذایی موجب می شود، از گیاهخواران سالم باشید. خوردن غذاهایی که ویتامین بدن را تامین می کنند بسیار توصیه می شود.

ویتامین D یا همان ویتامین خورشیدی برای حفظ سلامت استخوان‌ها ضروری است و نقش مهمی در جذب کلسیم دارد. برای پیشگیری از کمبود این ویتامین باید مواد غذایی سرشار از این ویتامین مثل محصولات لبنی و نوشیدنی‌های سویا استفاده کنید. همچنین اگر روزانه ۱۵ دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید نیز به میزان کافی ویتامین D کسب می‌کنید.

 

 

آهن موردنیاز گیاهخوارن

 

آهن بدنتان را تامین کنید

گیاه‌خواران بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند. مصرف مواد غذایی که سرشار از آن هستند این خطر را رفع می کند. موادغذایی و خوراکی هایی که آهن بدن را تامین می کنند عبارتند از: بادام یا آجیل‌های دیگر، دانه‌های کامل، توفو، نوشیدنی‌های سویا و سبزیجات سبزرنگ.

گیاهخواران فیبر بیشتری نسبت به دیگر افراد دریافت می کنند. از آنجایی که فیبر، جذب آن را کند می کند باید آهن بیشتری مصرف کرد. ویتامین C برخلاف موجب جذب بهتر و سریع تر آهن می شود.

 

گیاهخواران

 

غذاهای بین المللی را امتحان کنید

کسب اطلاعات درمورد غذاهای دیگر کشورها باعث می شود ایده های جدید برای غذاهایتان بدست آورید. کشور هند بیشترین آمار گیاهخواران را دارد. غذاهای آن‌ها می‌تواند ایده‌های خوبی برای تهیه غذاهای گیاهی به شما بدهد.

 

گیاهخواران

 

کمبودها را جبران کنید

حواستان باشد تا کمبودهای بدنتان را با استفاده از رژیم غذایی درست برطرف کنید. زیرا توجه نکرد به آن ها موجب بروز بیماری در شما می شود.

از آنجایی که عمده غذاهای گیاهخوارن سبزیجات و میوه است در تامین پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن دچار مشکل هستند و راه سختی را درپیش دارند. مواد چربی مثل روغن زیتون برای جبران پروتئین و انرژی موردنیاز گزینه مناسبی بوده و موثر است. نان و غلات نیز در رژیم غذایی گیاهخواران باید در الویت باشد.