دانستنی های مد و زیبایی

» سلامت » زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می شود؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ - ۱:۲۵

 کد خبر: 28720
 50 بازدید

زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می شود؟

زگیل تناسلی و یا زگیل مراقبی از شایع ترین عفونت های پوستی است که از طریق رابطه جنسی با افراد آلوده بوجود می آید.

زگیل تناسلی چیست؟

 

زگیل تناسلی و یا زگیل مراقبی از شایع ترین عفونت های پوستی است که از طریق رابطه جنسی با افراد آلوده بوجود می آید. سرعت انتقال این بیماری بسیار بالاست. به این معنا که تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد آلوده، عفونت به بدن شخص وارد می شود.

زگیل تناسلی یا مراقبتی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می آید و در افرادی که رابطه ی جنسی دهانی داشته اند زگیل ها ممکن است در اطراف نواحی دهان، زبان، لب ها و گلو ایجاد شده باشد.

زگیل در صورت پیشرفت عفونت می تواند منجر به ایجاد سرطان دهانه ی رحم و مهبل در زنان شود. این موضوع به این معناست که باید این بیماری و راه های پیشگیری و درمان آن را به خوبی بشناسید تا از اتفاقات جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

متاسفانه سن ایجاد این بیماری در بین افراد بسیار کاهش یافته و حتی جوانان و نوجوانان کم و سن و سال هم به آن مبتلا می شود. در سن های ۱۲ تا ۳۵ سالگی که افراد از نظر جنسی فعال تر هستند، امکان بروز بیماری بیشتر می باشد.

اگر بخواهیم آمار زنان و مردان مبتلا به زگیل مراقبتی را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که تعداد بیماران در هردو یکسان بوده و تفاوتی باهم ندارند.

 

زگیل مراقبتی

 

نشانه های زگیل تناسلی

 

  • زائده های برجسته، سفت و توپر گوشتی شکل در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد که به شکل تک زگیل هایی پراکنده و ریز و یا زگیل های بزرگ تر به شکل خوشه ای وجود دارند.
  • رنگ آن ها معمولا به رنگ پوست است ولی در برخی موارد تیره تر یا روشن تر از رنگ پوست فرد می باشد.
  • احساس خارش و سوزش در محل زگیل ها
  • وجود رطوبت و ترشح در محل زگیل های تناسلی
  • اگر زگیل های تناسلی در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته باشند می توانند موجب ایجاد خونریزی، بروز درد و انسداد مجاری ادراری گردد.

 

 

راه های پیشگیری از بروز زگیل مراقبتی

 

ساده ترین و آشکارترین راه پیشگیری، نداشتن رابطه جنسی با افراد بی بند و بار و ناسالم است. استفاده از پوشش های محافظتی به هنگام رابطه جنسی نیز می تواند در کاهش اتبلا به بیماری موثر باشد.

واکسن های مبارزه با ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که هلال احمر به خانم ها جامعه اختصاص داده است. این واکسن موجب مقاومت بدن در برابر ویروس می شود.

این ویروس در موارد بسیار کمی می تواند از طریق مادر آلوده، هنگام زایمان به کودک منتقل شود. در نتیجه اگر مبتلا به این بیماری هستید بهتر است هنگام زایمان پزشک خود را از این بیماری مطلع کنید تا بتواند اقدامات لازم را انجام دهد. در غیر این صورت ممکن است نوزاد شما دچار زگیل تناسلی شود.

بهتر است کسانی که به این بیماری و ویروس مبتلا هستند، این موضوع را به دندان پزشک خود بگویند تا از پخش شدن آن جلوگیری شود.

 

درمان

 

متاسفانه درمان قطعی برای از بین بردن ویروس ها و همچنین ویروس زگیل وجود ندارد. یکی از راه های از بین بردن این بیماری از بین بردن مستقیم توده های زگیل است که به دلیل فعالیت توده های ویروسی ایجاد می شود. اما حتی با از بین بردن مستقیم توده ها باز هم نمی توانیم بیماری را شکست دهیم و از پخش شدن آن جلوگیری کنیم.

درمان زگیل مراقبتی علاوه بر این که منجر به پاک شدن پوست فرد از زگیل های تناسلی می شود، بلکه می تواند فواید دیگری مثل: کاهش درد، خارش، حساسیت و همچنین کاهش ریسک پخش شدن ویروس اچ پی وی را داشته باشد.

از جمله راه های درمانی زگیل تناسلی عبارتند از:

پماد موضعی ایمی کیمود (lmiquimod)

پروسه درمانی کریوتراپی (Cryotherapy)

روش درمانی با الکترود (Electrodesiccation)

لیزر زگیل تناسلی


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : سلامت , سلامت بانوان

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند.

Notify of
avatar
wpDiscuz
مزون دوخت لباس عروس، نامزدی و مجلسی آموزش تخصصی دوخت لباس