علت بروز ترک پا چیست و چگونه درمان می شود؟

ترک پا چیست و چگونه درمان می شود؟

 

ترک پا به شکاف خوردن لایه خارجی پوست کف پا گفته می شود. ایجاد و بروز ترک کف پا دلایل مختلفی دارد و میتوان برای درمان از روش های مختلفی استفاده کرد. ترک پا در بین خانم ها شایع تر از آقایان می باشد. در این مقاله قصد داریم علت بروز این مشکل پوستی و راه های درمان رآن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

علت ترک پا

 

چرا ترک پا بوجود می آید؟

 

ترک پا براثر عوامل محیطی و غیر محیطی بروز پیدا می کند. ۶ مورد از عواملی که موجب بروز ترک در کف پای فرد می شود، به شرح زیر است.

اگزما

اگزما نوعی بیماری پوستی است که موجب بروز ترک در کف پا می شود. اگزما براثر مشکلات جسمی و یا عوامل محیطی ایجاد می شود. برخی از شغل ها موجب بروز بیماری اگزما در فرد می شود. این شغل ها عبارتند از شغل هایی که در آن فرد با موادشیمیایی بسیاری سرو کار دارد و دائما پوست او در تماس با این گونه مواد است.

پسوریازیس

اگر ترک پا همراه با قرمزی، التهاب و درد باشد، نشان از این است که فرد دچار بیماری پسوریازیس است. در این بیماری پوست حالت چرمی شکل می گیرد و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. درمان این نوع ترک پا متفاوت است و نیاز به رسیدگی بیشتری دارد.

عفونت های قارچی

عفونت های قارچی معمولا در افراد مسن دیده می شود. این بیماری ظاهری مانند خشکی پوست دارد و خیلی وقت ها با آن اشتباه گرفته می شود. زمانی که ترک کف پا با پوسته های ریز در اطراف ناخن باشد نشان می دهد فرد دچار عفونت ها قارچی است.

کم آبی

کم آبی بدن از دلایل بروز این عارضه پوستی می باشد و پوسته پوسته شدن کف پا نشان از کم آبی بدن است. نوشیدن آب کافی علاوه بر اینکه کم آبی بدن را جبران کرده و از آن جلوگیری می کند، موجب دفع سموم در بدن نیز می شود.

اضافه وزن

اضافه وزن باعث می شود کف پا فشار زیادی را تحمل کند. تحمل این فشار کف پا را مستعد ایجاد ترک می کند. پس می توان گفت اضافه وزن هم یکی از علت های بروز ترک پا است.

سن و سال

پیری یکی از دلایل بروز ترک کف پا است. در سنین بالا تغییرات هورمونی موجب کاهش بازده سلول های پوستی می شود. این کاهش بازده منجر به ضخیم شدن لایه بیرونی پوست شده و با کاهش چربی همراه است.

 

درمان ترک پا

 

 درمان

 

روش های و راه های بسیاری برای درمان آن وجود دارد. انتخاب روش درمان با توجه به علت بروز ترک کف پا متفاوت است. درمان های خانگی و سنتی بسیاری برای از بین بردن و کاهش این نوع ترک ها وجود دارد.

 

روغن گیاهی
روغن گیاهی

 

روغن گیاهی

پاهایتان را در یم وان پر از آب و ابون قرار دهید. سپس با سنگ پا کف پا و پاشنه پا را اسکرب کنید. بعد از آنکه پاهایتان را شستید و خشک کردید از روغن گیاهی برای چرب کردن کف پاهایتان استفاده نمایید. این کار را چند روز انجام دهید تا اثر آن را ببینید.

 

ارد برنج
ارد برنج

 

آرد برنج

دو قاشق غذاخوری را با دو قاشق غذاخوری عسل، مقداری سرکه سیب و یک قاشق غداخوری روغن زیتون ترکیب کنید. پاهایتان را به مدت ۱۵ دقیقه در وان آب گرم قرار دهید و از خمیر ساخته شده برای تمیز کردن کف پاها استفاده کنید.