خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / مهارت خودشناسی و نقش مهم آن در موفقیت شما
مهارت خودآگاهی

مهارت خودشناسی و نقش مهم آن در موفقیت شما

من کیستم؟ چگونه می توانم فردی بهتری باشم؟

 

مهارت خودآگاهی

 

مهارت خودشناسی یا خودآگاهی یکی از مهمترین مهارت های زندگی به شمار می‌رود. خودشناسی یعنی شما باید بدانید چه ویژگی هایی دارید و چه طور آدمی هستید.

مغز ما بر اساس اصول و قوانینی کار می‌کند که این اصول خود را مخصوصاً در شرایط بحرانی و استرس‌زا نشان می دهند. اول باید بدانید مغز و روان شما در شرایط بحرانی چطور کار می کند؟ و  تصمیم می‌گیرد ؟ سپس باید بدانید این تصمیم گیری های مغزتان کدامشان صحیح و کدامشان غلط است.

اگر می خوهید در زندگی موفق تر باشید باید سعی در اصلاح تصمیم و مکانیزم های اشتباه مغزتان داشته باشید.

 

 

خودشناسی چیست؟

 

مهارت خودآگاهی

 

خودشناسی پایه و اساس رشد شخصی است. این شامل درک نیازهای خود ، خواسته ها ، شکست ها ، عادات و هر چیز دیگری است که باعث می شود شما رشد کنید.

اگر می خواهید فرد بهتری باشید ، باید با خود صمیمی شوید به این معنا که شما چه کسی هستید؟ و چه کسی نیستید؟ علاوه بر این ، باید بتوانید دنیای درونی خود را به طور دقیق رصد کنید.

اینجاست که بسیاری از افراد گیر می کنند. این که بتوانید با خود عمیق شوید و به احساساتی بپردازید که دوستشان ندارید و شما را ناراحت می کنند شجاعت می خواهد.

رشد همیشه زیبا نیست. به هر حال ، اگر بخواهید زندگی خود را بهتر کنید و به آنچه که می خواهید تبدیل شوید باید خود را بشناسید. باید تمام تلاشتان را کنید تا همه ویژگی های خوب و بد خود را بدانید.

 

مزایای خودشناسی برای شما

 

مهارت خودآگاهی

 

خودآگاهی  فواید زیاید مثل افزایش مهارت های همدلی، بهبود تفکر انتقادی و تصمیم گیری ، تقویت روابط و تقویت توانایی ها و ظرفیتهای رهبری دارد.

 

خودآگاهی به شما این توانایی را می دهد که از اشتباهات خود و همچنین موفقیت های خود بیاموزید. خودشناسی این امکان را برای شما فراهم می کند تا رشد کنید.

نشانه های افراد خودآگاه!

 

مهارت خودآگاهی

 

بسیاری از مردم تصور می کنند که خودآگاهی یک مهارت دست نیافتنی است که فقط افراد فوق العاده باهوش  آن را دارند. این تفکر اشتباه است. شما می توانید با کمی تمرین، صبر و پشتکار کم کم میزان خودآگاهی را در خود افزایش دهید. حتی شما ممکن است خودآگاه تر از آن باشید که واقعاً فکر می کنید هستید.

۳ نشانه افراد خودآگاه

 

تسلط بر احساسات

 

افرادی که خود را می شناسند، می دانند اگر به احساساتشان تسلط نداشته باشند ، احساسات آنها بر آنها تسلط خواهد یافت. آنها با آگاهی از احساسات خود ، قادر به حفظ آرامش خود هستند بدون این که برایشان مهم باشد در اطراف شان چه می گذرد.

قوه شهود

 

افراد خودآگاه به توانایی خود توجه می کنند و قوه ی شهودی آن ها به خوبی کار می کند و اغلب به آن ها دروغ نمی گوید. افراد خود آگاه بهتر می توانند تصمیمی بگیرند که بر زندگی آنها تأثیر مثبت بگذارد.

 

مرز های محکم

 

افراد خودآگاه اجازه نمی دهند دیگران به راحتی وارد مرزهایشان شود. آنها می دانند که برای همه افراد نمی توانند همه چیز باشند ، به همین دلیل مرزهای محکمی با دیگران برقرار می کنند.

 

چگونه می توان خودآگاه شد؟

 

آگاهی از خود اولین قدم برای خلق آینده ایده آل است. این یک تعهد شخصی به خودتان است که شما آماده و مایل هستید واقعیت فعلی خود را ارتقا دهید. هنگامی که از افکار ، احساسات و رفتارهای خود آگاهی بیشتری پیدا کردید ، می توانید تغییراتی را ارائه دهید که در نتیجه موفقیتی بیشتری را کسب کنید.

 

یک روش خوب برای خوشناسی

 

یکی از قدرتمندترین ابزارها برای ایجاد آگاهی نوشتن است. این یک روش عالی برای ارتباط با دنیای درونی خود در سطح عمیق تر و برقراری ارتباط با هر گونه احساس ناخودآگاهی است که ممکن است شما آن را نادیده بگیرید.

عمل نوشتن ، فضایی را برای پذیرش احساسات بدون بیان فراهم می کند. سوال این است درباره چی بنویسید؟ به شما پیشنهاد می کنیم در هر جایی از زندگی هستید که فکر می کنید احساستان گیر کرده است شروع به نوشتن در مورد آن کنید.

 

درباره ی فاطمه میررستمی

مطلب پیشنهادی

مراقبت از خود

مراقبت از خود برای رسیدن به موفقیت

9 عادت مراقبت از خود برای داشتن جسمی قوی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of