میخچه

میخچه چیست و چگونه درمان می شود؟

میخچه چیست و چگونه درمان می شود؟

 

میخچه نوعی پینه است که از پوست مرده ایجاد شده و معمولا روی سطوح صاف و بی مو، به خصوص در بالا و یا جلوی پا شکل می گیرند. معمولا براثر فشار و اصطحکاک در کف با بوجود می آید. بروز میخچه بین کسانی که کفش های نامناسب می پوشند یا پاهای آنها عرق می کند و یا هر روز برای مدتی طولانی می ایستند، رایج تر است. جالب است بدانید زنان بیشتر از مردان به آن دچار می شوند.

میخچه دو نوع نرم و سخت دارد. میخچه های سخت، معمولا در ناحیه سخت و ضخیم پوست و همچنین در مناطق استخوانی پا ایجاد می شود.

میخچه های نرم، رنگ مایل به سفید دارند و دارای بافت لاستیکی هستند. آن ها معمولا بین انگشتان پا،در مناطق مرطوب و عرق کرده بروز پیدا می کنند.

 

میخچه پا

 

علائم بروز میخچه چیست؟

 

با بروز علائم زیر می توانید، متوجه حضور میخچه شوید و برای درمان آن اقدام نمایید.

 • بروز قسمتی ضخیم و خشن روی پوست
 • پوسته پوسته شدن و خشکی پوست یا پوسته پوسته و مومی شکل شدن پوست
 • احساس درد و بروز حساسیت در زیر پوست

 

علت بروز میخچه

 

عوامل ایجاد میخچه چیست؟

 

 1. عواملی که فشار و اصطکاک روی پوست را افزایش می دهد.
 2. استفاده از کفش های تنگ و پاشنه بلند
 3. پوشیدن جوراب نامناسب
 4. استفاده از کفش بدون پوشیدن جوراب
 5. پابرهنه راه رفتن
 6. دویدن یا راه رفتن در یک مسیر خاص به طور مداوم
 7. افزایش سن ( افراد مسن بافت چربی کمتری در پوست دارند و در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند. بنابراین زخم ها و دیگر مشکلات به راحتی در پاها ظاهر می شوند).
 8. کار با ابزار بدون استفاده از دستکش

 

درمان

 

درمان

 

راه های بسیاری برای درمان میخچه وجود دارد. راه های خانگی از روش های درمانی است که هر یک از شما به راحتی و در خانه می توانید آن ها انجام داده و میخچه خود را درمان کنید.

 

جوش شیرین

 

جوش شیرین

جوش شیرین را با آب و آب لیمو مخلوط کرده و آن را به شکل خمیر درآورید. سپس ترکیب به دست آمده را به میخچه مالیده و اجازه دهید به مدت یک شب روی آن بماند. چوش شیرین موجب از بین رفتن سلول های مرده و آزاد شدن عفونت های ناحیه مورد نظر می شود.

 

زردچوبه

 

زردچوبه

یک قاشق زردچوبه را با ۱.۵ قاشق عسل ترکیب و یک خمیر تهیه نمایید. آن روی میخچه مالیده و اجازه دهید تا به طور کامل خشک شود. سپس محل زخم را با آب گرم پاک کنید.

 

لیمو

 

لیمو

لیمو را برش داده و تکه ای از آن را به کمک باند بر روی محل قرار دهید. این ترکیب باید به مدت یک شبانه روز بر روی محل موردنظر بماند. این روش راه خوبی برای درمان میخچه است.

 

روغن کرچک

 

روغن کرچک

یک تکه پنبه را به چند قطره روغن کرچک آغشته کنید و بر روی محل موردنظر بمالید. روی آن را ببندید و اجاره دهید چند ساعتی بماند.

 

پیاز برای درمان

 

پیاز

در یک ظرف شیشه ای پر از سرکه سفید، یک برش پیاز قرار دهید. سپس میخچه را با استفاده از پیاز بپوشانید. از باند استفاده کنید تا در حین خواب بیرون نریزید. درمان را تا زمانی ادامه دهید تا آن را نرم تر کند.