تغذیه دوران قاعدگی

نکاتی که در دوران قاعدگی باید به آن توجه ویژه ای داشت

نکات مهم در دوران قاعدگی 

 

دوران قاعدگی و پریود از مهم ترین و تاثیرگذارترین دوران زندگی هر خانمی می باشد. رعایت نکات بهداشتی در این دوران و همچنین در دوران نوجوانی تاثیر بسیار چشم گیری در سلامت آن ها در طول زندگی دارد.

ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را را که رعایت آن در دوران قاعدگی ضروری است را برای شما بازگو کنیم.

 

دوران پریود

 

شست و شو با آب ولرم

 

در این دوران خود را هرگز با آب سرد نشویید. شست‌و‌شوی اندام تناسلی با آب سرد موجب دل‌درد شده و آزارتان می دهد. برای شست‌و‌شو حتما از آب ولرم استفاده کنید.

یادتان باشد شست‌وشو اندام تناسلی همیشه باید  از جلو به عقب صورت گیرد. اگر برعکس آن را انجام دهید، باکتری‌ها و آلودگی را به ناحیه تناسلی انتقال یافته و موجب بروز عفونت می شود.

 

تعویض نواربهداشتی

 

پد خود را زود تعویض کنید

 

انواع نواربهداشتی ها در بازار وجود دارد، یکی از انواع آن ها نوار بهداشتی با پودر جاذب می باشد. برخی از خانم ها در مورد این نوع پد بهداشتی تصوری اشتباه دارند، آن ها فکر می کنند این مدل چون دارای پودر جاذب است می توان آن ها را دیر به دیر تعویض کرد. اما باید بدانید که تعویض دیر هنگام نوار بهداشتی موجب بروز مشکلاتی مثل بروز باکتری ها و میکروب ها می شود.

 

از لباس زیر نخی استفاده کنید

 

استفاده از لباس های پلاستیکی و پوشیدن آن ها در دوران قاعدگی باعث بروز حساسیت و تعریق زیاد شده و در نتیجه رطوبت بیشتری ایجاد می کند. این اتفاق موجب عرق سوز شدن و افزایش رشد میکروب ها می شود.

پوشیدن لباس زیرنخی در تمام مواقع به ویژه در دوران عادت ماهیانه توصیه می شود.

 

ناحیه تناسلی را خشک کنید

 

خشک کردن ناحیه تناسلی و اهمیت استفاده از دستمال کاغذی در دوره عادت ماهانه بیشتر از سایر روزهای ماه است. حتما بعد از شست‌و‌شو، ناحیه تناسلی را با دستمال کاغذی خشک کنید و نگذارید رطوبتی باقی بماند. زیرا باقی ماندن رطوبت در این ناحیه امکان ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

 

تغذیه در دوران قاعدگی

 

به تغذیه خود اهمیت دهید

 

در این دوران بهتر است از خوراکی‌های روان کننده روده و ملین‌ها استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید. همچنین خوراکی‌های مقوی مثل آجیل و انواع میوه‌های گرم و غیر نفاخ برایتان مفید است زیرا مقاومت بدنتان را افزایش می دهد. آن وقت با درد ناشی از پریود بهتر مقابله خواهید کرد.