یوگا

ورزش یوگا چیست؟ فواید و مضرات آن کدام اند؟

یوگا چیست؟

 

یوگا تنها یک ورزش نیست، بلکه علاوه برجسم بر روح و انرژی انسان نیز اثر می گذارد. این ورزش  باعث رشد شخصیتی، رشد روانی و روحی فرد می شود. این ورزش در هند آغاز شد و قدمتی حدود ۵۰۰۰ سال دارد.

حرکاتی که برای ورزش یوگا طراحی شده است، با توجه به حالت ها، تمرکز بر قسمت های خاص بدن، تکنیک های تنفس، هماهنگی بدن با ذهن و ذهن با روح می باشد.

 

فواید یوگا

 

فواید یوگا

 

این ورزش مانند هر ورزش دیگری دارای مزیت هایی می باشد. هرچند مزیت های یوگا تنها به جسم و تناسب اندام خلاصه نمی شود. شما می توانید با انجام آن ذهن و روح خود را نیز تقویت کنید.

انعطاف پذیری

انجام تمرینات انعطاف پذیری بدنتان را افزایش می دهد. جالب است بدانید، افزایش و بهبود انعطاف پذیری بدن هیچ محدودیتی سنی ندارد. تمرینات یوگا باعث کشش عضلات و ترشح اسید لاکتیک می شود. همچنین حرکات بدن را بهبود می بخشد. انجام این ورزش به طور منظم و در مدت کوتاه می تواند انعطاف تنه شانه ها را افزایش دهد.

افزایش قدرت

برخی تمرین ها در این ورزش وجود دارد که قدرتی بوده و به توانایی عضلات بدن کمک می کند. انجام این ورزش به افزایش قدرت عضله پشت ران و عضلات شکم کمک می کند.

بهبود تنفس

اغلب تمرینات یوگا هوازی است و با نفس عمیق همراه می باشد. از مزیت های این ورزش می توان به افزایش ظرفیت ریه و افزایش توانایی فرد است. استرس را کاهش داده و موجب تمدد اعصاب می شود.

 

یوگا مناسب برای بارداری

 

بهبود باروری

خانم هایی که در باروری مشکل دارند، پیشنهاد می شود تمرینات یوگا را انجام دهند. کلاس هایی با عنوان یوگای بارداری وجود دارد. تمرینات یوگا باعث کاهش اضطراب و استرس، افزایش جریان خون در رحم و تخمدان شده و مشکلات باروری در بانوان را تا حد بسیاری حل می کند. انجام تمرینات یوگا تضمینی بر حل، بیماری و ها و مشکلات بارداری نیست بلکه به طور غیر مستقیم روی آن تاثیر دارد.

 

یوگا باعث افزایش تمرکز می شود

 

افزایش تمرکز

یوگا باعث افزایش سطح اکسیژن در مغز می شود. یکی از ویژگی های پررنگ در این ورزش افزایش تمرکز ذهن و خلق و خوی خوب و همچنین آرامش است.

مفید برای قلب

این ورزش برای افرادی که بیماری فشار خون و یا بیماری های قلبی و عروقی دارند بسیار مفید است. تمرینات یوگا فشار خون را کاهش داده و ضربان قلب را آرام می کند. طبق تحقیقات انجام شده، این ورزش مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند و باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون می شود. از دیگر مزیت هایی یوگا دارد، تقویت سیستم ایمنی فرد است.

بهبود دیابت

تحقیقات نشان می دهد احتمال بهبود دیابت به علت کاهش گلوکز در خون، توسط انجام تمرینات یوگا وجود دارد.

تاثیر بر بیماری ها

تمرینات یوگا علاوه بر همه ی مزیت هایی که دارد. موجب درمان و بهبود برخی از بیماری های مزمن مانند: آسم، کمر درد، التهاب مفاصل، بی خوابی و MS می شود.

 

یوگا به خواب راحت کمک می کند

 

کمک به خوابی با کیفیت

باتوجه به تاثیری که یوگا روی ذهن و روان فرد دارد. می توان گفت به خواب راحت و عمیق کمک می کند. این ورزش میزان هوشیاری به هنگام خواب را کاهش می دهد و به شما کمک می کند خوابی راحت و عمیق داشته باشید.

 

مضرات یوگا

 

مضرات یوگا

 

یوگا مضرات و خطرات کمی دارد و احتمال آسیب دیدگی در این ورزش پایین است. این ورزش نیز مانند هر ورزش دیگری اگر توسط یک مربی غیر حرفه ای آموزش داده شود و حرکات به اشتباه انجام شود. می تواند مشکلات جدی را در فرد ایجاد کند.

مشکلات مفصل

همانطور که خوانید یکی از تاثیراتی که روی بدن دارد، افزایش انعطاف پذیری مفاصل می باشد. انعطاف پذیری موجب نرم شدگی استخوان و جدایی مماست مفاصل از یکدیگر می شود. همچنین بعضی از حرکات سنگین و خم شدن های زیاد شکستگس مهره های ستون فقرات را به همراه دارد.

بارداری

برخلاف اینکه تمرینات یوگا می تواند در باروری موثر باشد. انجام این ورزش در دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد. توصیه می شود قبل از انجام این ورزش در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

بیمای قلبی و عروقی

تمرینات تنفسی در ورزش یوگا زیاد است. اگر این تمرین ها به درستی انجام نشود، موجب تشدید بیماری و افزایش حملات قلبی می شود که بسیار خطرناک است.