خانه / مطالب خواندنی / سلامت / پروتز سینه چگونه عملی می باشد و چه عوارضی دارد؟
پروتز سینه
پروتز سینه

پروتز سینه چگونه عملی می باشد و چه عوارضی دارد؟

پروتز سینه چیست؟

 

پروتز سینه یکی از انواع جراحی های زیبایی است که برای بزرگ کردن سینه خانم ها انجام می شود. پروتز سینه تحت یک عمل جراحی در بافت سینه است و فرد تحت بی هوشی کامل قرار می گیرد.

علاوه بر خانم هایی که برای زیبایی این عمل را انجام می دهند. بعضی از بانوان بطور مادر زادی سینه های بسیار کوچک و یا نامتقارن دارند، همچنین کسانی که براثر سرطان بافت سینه خود را از دست داده اند. پروتز سینه برای این دسته افراد بسیار مناسب است و به آن ها توصیه می شود.

پروتز سینه به دخترهای زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود زیرا سینه تا سن ۲۰ سالگی رشد می کند، اگر زودتر از آن پروتز شود عوارض بسیاری برای بدن فرد خواهد داشت.

 

"<yoastmark

 

جراحی پروتز سینه چگونه است؟

 

این عمل بصورت سرپایی و یا غیر سرپایی انجام می شود، که تصمیم آن برعهده پزشک است. طی این عمل بیمار بیهوش شده و سه برش روی بافت سینه توسط پزشک ایجاد می شود. این برش ها در نواحی زیر سینه، اطراف نوک سینه و زیر بازو ایجاد می شود. میزان و اندازه آن ها بستگی به اندازه پروتز و سینه فرد می باشد.

پروتزها دو نوع هستند، یکی از آن ها برپایه سالین و دیگری برپایه سیلیکون می باشد. هریک از آن ها دارای فواید و عوارض مخصوص به خود هستند. بیشتر خانم ها بر این باورند که پروتز سیلیکونی ظاهر زیباتر و طبیعی تری دارد. این نوع پروتز از پلاستیک اشباع شده و پروتز سالین اشباع شده از آب نمک است.

 

"انواع

 

سالین

پروتزهای سالین با آب نمک استریل پرشده اند. در صورت پاره شدن مایع درون آن ها جذب بدن می شود. این مایع بطور طبیعی در بدن وجود دارد و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. پروتز سالین نیاز به برش کم دارد، هزینه های آن پاییت بوده و نیاز به معاینه کمتری توسط پزشک دارد.

از معایب و مضررات این نوع پروتز می توان به لمس غیرطبیعی، افزایش چین خوردگی، احتمال خالی شدن و تاثیرگذاری روی بافت سینه اشاره کرد.

 

سیلیکون

این نوع پروتز از چیزی شبیه ژل چسبنده تشکیل شده است. امنیت نوع سیلیکونی نسبت به سالین بیشتر است.همچنین اگر به آن صدمه ای وارد شود ازبین نمی رود که این از مزیت های سیلیکون است.

در این نوع  معاینه منظم پزشک لازم است و حتما باید انجام شود. افراد زیر ۲۲ سال اجازه انجام پروتز سیلیکونی را ندارند. از مزیت های آن می توان به چین خوردگی کم، کاهش احتمال خالی شدن و لمس طبیعی اشاره کرد. نکات منفی آن هزینه بالا، نیاز معاینه مرتب پزشک، ایجاد برش روی پوست و خطر پاره شدن بدون علاکت است.

افرادی که جراحی پروتز سیلیکونی داشته‌اند لازم است که سه سال بعد از عمل جراحی، MRI انجام دهند. بعد از آن هر دو سال یک‌بار لازم است برای بررسی پارگی بی‌صدای پروتزهای سیلیکونی MRI انجام شود.

 

"عوارض

 

این جراحی چه عوارضی دارد؟

 

عوارض این جراحی به دو دسته کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می شود. عفونت یکی از شایع ترین عوارض کوتاه مدت بعد از جراحی است. در بلند مدت کپسولار کانترکچر عارضه ای است که در بدن فرد رخ می دهد. پروتز یک بافت خارجی است که در بدن فرد قرار می گیرد، در آن هنگام بدن یک لایه هم بندی کیسه مانند را به دور آن تشکیل می دهد و بافت خارجی را درون کیسه حبس می کند. در این حالت بافت های کلاژنی دچار انقباض می شوند و آن را تحت فشار قرار می دهند. این شرایط موجب تغییر شکل پروتز و بد فرم شدن آن می شود. آسیب های جدی در بین ۳ درصد از افرادی که این جراحی را انجام می دهند رایج است.

 

 سرطان سینه

 

رابطه این جراحی با سرطان سینه

 

رابطه ای بین گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان سینه و سایر بیماری‌های سیستمیک یافت نشده است. بیشترین نگرانی در مورد پروتزهای سینه، امکان به‌تأخیرافتادن تشخیص سرطان سینه با پروتزهای سینه سیلیکون و سالین است چرا که این مواد اشعه و پرتوها را از خود عبور نمی‌دهند و درنتیجه مانع دیده‌شدن بافت اصلی سینه در جریان ماموگرافی می‌شوند.

درباره ی فاضله زنگنه

مطلب پیشنهادی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست و چگونه درمان می شود؟

زگیل تناسلی چیست؟   زگیل تناسلی و یا زگیل مراقبی از شایع ترین عفونت های …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of