خانه / سبک زندگی / چطور در درس خواندن موفق باشیم؟
درس خواندن

چطور در درس خواندن موفق باشیم؟

نکات مهم در درس خواندن!

 

درس خواندن

 

شیوه درس خواندن افراد با یکدیگر تفاوت دارند، اما چند نکته کلیدی برای موفقیت در درس خواندن وجود دارد که اگر آنها را بدانید درس خواندن برای شما راحت تر می شود. در این مقاله می خواهیم به معرفی این راهکارها بپردازیم پس با ما همراه باشید .

 

پیش مطالعه

 

درس خواندن

 

سعی کنید قبل از ورود به کلاس مطلبی که جلسه گذشته به شما درس داده اند را مطالعه کنید. این کار باعث می‌شود هم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید هم احاطه بیشتری به درس داشته باشید و درس جدید را بهتر یاد بگیرید.

از نظر روانشناسی هم مغز انسان چیزی را که بداند، علاقه بیشتری به آن دارد.

پس اگر می‌خواهید از این به بعد درس هایتان را خوب متوجه شوید، بهتر است قبل از جلسه مروری بر درس گذشته داشته باشید.

 

بازی با درس

 

درس خواندن

 

درست شنیدید! شما باید با درسهایتان شوخی کنید، دلیلی که ما درس خواندن را دوست نداریم و فعالیتی بسیار کسل‌کننده برای ما محسوب می‌شود این است که آن را بسیار خشک و جدی گرفته ایم.

هرچند مطالب و محتوای درس جدی هستند و به آن ها علاقه ندارید سعی کنید آن ها  را  به نحوی بامزه و جالب برای خود توضیح دهید.

مطمئناً برای شما یاد گرفتن از روی کتابی که در زیر بعضی از جملات مهم آن خط کشیده شده، نکته هایی در کنار  صفحات آن نوشته شده یا جایی از کتاب علامتی گذاشته شده است، برای شما خیلی راحت تر از یک کتاب بدون هیچ گونه علامت گذاری و نکته ای است.

خلاقیت داشته باشید و سعی کنید محتوای کتاب را حفظ نکنید، تلاش کنید آنها را با شکل بازی و  غیره در مغز خود جای دهید.

 

تصویر سازی و داستان سازی

 

یکی از کارهای جالب برای یاد گرفتن درس ها این است که هر چی می خوانید را تصویر سازی کنید. این کار مخصوصا برای درس های حفظی مانند درس تاریخ، جغرافیا و غیره خوب جواب می دهد.

روش دیگر این است که با  محتوای کتاب رمز درست کنید یا  با محتوای درس داستان بسازید و در این داستان اطلاعات مهم درس را بیاورید.

مغز انسان ها عاشق داستان سازی است و با این کار بهتر یاد می گیرد. ما بعد از خواندن یک رمان یا دیدن یک فیلم بخش بسیاری از آن را یادمان می ماند.

 

استراحت و پاداش

 

درس خواندن

 

بهتر است بعد از حدود ۲ ساعت مطالعه، ۱۵ دقیقه استراحت کنید این کار باعث می‌شود یادگیری شما افزایش یابد و بهتر یاد بگیرید. اشتباه نکنید چند ساعت پشت سر هم مطالعه کردن بازدهی زیادی برای شما ندارد و مطالب کمتر به ذهن سپرده می شوند چون مغز خسته شده و کارایی آن پایین می آید. 

با ۱۵ دقیقه استراحت  مغز می تواند دوباره کارایی اش را باز گرداند. لازم نیست این ۱۵ دقیقه را حتما استراحت کنید، دراز بکشید و بخوابید. می توانید کارهایی دیگر مثل جارو کردن و تمیز کردن اتاق و غیره را انجام دهید.

مغز ما عاشق پاداش گرفتن است. اگر بتوانید مغزتان را تحریک کنید بیشتر یاد می گیرد. به خودتان جایزه دهید، مثلا بعد از امتحان اگر نمره خوبی گرفتید برای خود چیزی بخرید یا دو ساعت بخوابید، این کار به شما کمک می کند خوب یاد بگیرید. 

 

سلامتی بدن و تاثیر آن در درس خواندن

 

 اگر در بیشتر مواقع کسل و خسته هستید شاید این مسئله مربوط بیماری یا کمبود ویتامینی در بدن شما باشد.

 یک آزمایش کلی از بدن خود بگیرید، اگر متوجه بیماری شدید آن را درمان کنید .بعضی بیماری ها باعث می‌شوند تمرکز و توجه ما پایین بیاید.

به همین دلیل است که مثلاً متنی را چند بار می خوانیم ولی آن را به خاطر نمی سپاریم.

گاهی اوقات بیماری های روانی نیز  تاثیر بدی در درس خواندن می گذارند.

 

درباره ی فاطمه میررستمی

مطلب پیشنهادی

راز موفقیت

۳ راز موفقیت برای دستیابی به هر آن چه می خواهید

3"موفقیت عبارت است از دستیابی به یک عمل ، انجام یک هدف یا رسیدن به یک هدف."دراین مقاله شما یا خوهید گرفت که چطور...

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
به مزون تخصصی دوخت لباس نایریکا خوش آمدید.
+
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ