سه شنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۸
خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / روانشناسی / چند راهکار برای حفظ آرامش خود (قسمت دوم)

چند راهکار برای حفظ آرامش خود (قسمت دوم)

راهکار هایی برای حفظ کردن آرامش

 

در مطلب قبلی درباره  پنج راهکار ساده و عملی در هنگام بروز خشم صحبت کردیم،

این مقاله ادامه همان راه حل های قبلی است. 

پس پیشنهاد می کنم برای تکمیل اطلاعات خود بعد از اتمام این متن سری هم به مقاله اول بزنید.

 

۱. گوش دادن به موسیقی

 

 

دفعه بعد که احساس کردید سطح اضطراب تان بالا میرود ، در پلیر موسیقی موبایل خود

چرخی بزنید و موسیقی مورد علاقه خود را پلی کنید.

گوش دادن به موسیقی می تواند تاثیر بسیار آرام بخش روی بدن و ذهن شما داشته باشد.

 

۲. حواس خود را پرت کنید

 

 

وضعیت را ترک کنید، به سمت دیگری نگاه کنید، از اتاق بیرون بروید یا اینکه سر خودتان را

با کارهایی که دوست دارید و حواستان را از تنش پیش آمده پرت می کند گرم کنید. 

روانشناسان این تمرین را توصیه می کنند تا زمان تصمیم گیری بهتر داشته باشید.

“ما در هنگام اضطراب و عصبانیت تصمیم های ناگهانی می گیریم که از سمت غرایزمان هدایت و کنترل می شود، زیرا در هنگام احساس خطر و خشم ذهن ما بطور ذاتی شروع به آلارم دادن می کند” اما ما زاده شدیم که از روی تفکر وعقل زندگی کنیم نه غرایز. پس شرایط را برای تفکر خود آرام نگهدارید و تا قبل از رو به راه شدن وضعیت حرف یا کار اضافه ای انجام ندهید.

۳. بدن خود را آرام کنید

 

 

هنگامی که شما مضطرب و یا عصبانی هستید، می توانید احساس کنید که هر عضله ای در بدن شما تنش دارد (یا گرفته است).  تمرین آرامش عضلانی پیشرفته می تواند به شما در آرامش و تمرکز خود کمک کند.

  برای انجام این کار، دستان خود را روی زمین بگذارید. اطمینان حاصل کنید که پاهای شما خم نشده اند و دستان شما مشت نیستند.  از انگشتان خود شروع کنید و خودتان را به آنها بسپارید. به آرامی بدن خود را بالا ببرید، به خودتان بگویید تا هر قسمت از بدن خود را آزاد کنید تا زمانی که به سرتان برسید.

 ۴. آن را بنویسید

 

 

اگر شما بیش از حد عصبانی هستید  که در مورد آن صحبت کنید، یک دفتر یادداشت بردارید و افکار خود را بنویسید. نگران نباشید در مورد جملات کامل و نشانه گذاری – فقط نوشتن. نوشتن به شما کمک می کند افکار منفی را از سرتان بیرون کنید. شما می توانید آن را یک گام به سمت جلو و یک برنامه عملی برای ادامه حفظ آرامش خود در نظر بگرید.

 ۵. بگذارید هوای تازه به سرتان بخورد

 

 

دما و گردش هوا در یک اتاق می تواند اضطراب و خشم شما را افزایش دهد. اگر احساس تنش دارید و فضای مورد نظرتان گرم و خفه است، این امر می تواند یک حمله ترسناک ایجاد کند. در اسرع وقت خود را از این محیط خارج کنید و بیرون بروید – حتی اگر فقط چند دقیقه طول بکشد. نه تنها هوای تازه شما را آرام می کند، بلکه تغییر مناظر می تواند گاهی اوقات فرایند تفکر مضطرب و ناراحت کننده را متوقف کند.

۶. سوخت بدن خود را تامین کنید

 

 

 اگر شما گرسنه هستید و یا به اندازه کافی هیدرات نخورده اید، بسیاری از این تکنیک ها کار نخواهد کرد. به همین دلیل اهمیت دارد که سرعت خود را کم کنید و چیزی برای خوردن بگیرید  – حتی اگر آن فقط یک میان وعده کوچک باشد.

۷. یک شیء متمرکز داشته باشید

 

 

هنگامی که شما مضطرب یا عصبانی هستید، انرژی زیادی صرف اندیشه های غیر منطقی می شود. هنگامی که شما آرام هستید، یک شیء متمرکز مانند یک حیوان پر دار کوچک پیدا کنید، یک سنگ صیقلی که در جیب خود نگه دارید یا یک قفسه از  اشیائیکه حس خوبی به شما می دهد در نزدیکی مرکز دید خود قرار دهید. به خودتان بگویید که وقتی این اضطراب یا ناامیدی را تجربه می کنید، این هدف را لمس یا نگاه کنید. این مراکز  به آرام کردن افکار شما کمک می کند. به عنوان مثال، اگر شما در محل کار هستید و رئیستان به شما هشدار می دهد، یواشکی به قفسه اشیاء مجبوبتان نگاه کنید یا شئ داخلجیبتان را لمس کنید.

 

درباره ی هانیه محمدی

مطلب پیشنهادی

دوست افسرده

کمک به دوست افسرده با چند روش عالی و موثر

چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of