دوشنبه , دی ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / روانشناسی / چند گام برای آنکه والدین تاثیر گذاری باشیم

چند گام برای آنکه والدین تاثیر گذاری باشیم

چگونه با فرزندان خود ارتباط موثر برقرار کنیم؟ 

 

 

۱. تقویت اعتماد به نفس فرزندتان

بچه ها وقتی خودشان را از چشم والدین می بینند، احساس هایی مانند دوران نوزادی شان را از شما دریافت می کنند. تن صدای شما، زبان بدن شما و هر حرف شما، توسط بچه های تان جذب می شود.

 

 

مراقب کلمات خود باشید؟!

کلمات و عملکردهای رفتاری به عنوان یک والد بیش از هر چیز دیگر بر عزت نفس آنها تاثیر می گذارند. تحسین موفقیت ها، با این حال که کوچک هستند، موجب افتخار آنها خواهد شد؛ اجازه دادن برای انجام کارها به صورت مستقل باعث می شود که آنها توانایی و قدرت بیشتری داشته باشند.

در مقابل، مقایسه آن ها با بچه های دیگر موجب ناخوشایندی کودکان است، باعث افزایش حس بی ارزش بودن در کودکان می شود.

کلمات خود را با دقت انتخاب کنید و مهربان باشید اجازه دهید بچه های شما بدانند که هر کس اشتباه می کند و شما هنوز هم آنها را دوست دارید، حتی زمانی که رفتار آنها را دوست ندارید.

 

 

 

۲. برای فرزندان خود زمان بگذارید

اغلب والدین شاغل برای صرف یک وعده غذایی روزانه سخت می توانند دور هم جمع شوند، برای همین اکثر مواقع بچه ها زمان خود را به تنهایی و در سکوت سر میز می گذرانند. و احتمالا هیچ بچه ای چنین وضعیتی را دوست ندارد.

۱۰ دقیقه صبر کنید تا بتوانید صبحانه خود را با کودک خود بخورید یا ظروف را در سینک بگذارید و بعد از شام با هم به پیاده روی بروید.

کودکانی که از والدینشان توجهی دریافت نمی کنند، در اکثر مواقع نافرمانی می کنند یا دست به اعمال غیر قابل کنترل می زنند، زیرا آنها مطمئن هستند که با این رفتارها می توانند توجه دیگران را به خود جلب کنند.

بسیاری از والدین به دمبال فرصتی هستند تا در کنار کودکانشان باشند. هر هفته یک “شب مخصوص” ایجاد کنید تا باهم باشید و بچه ها به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که چگونه وقتتان را در کنار هم صرف کنید.

به دنبال راه های دیگر برای برقراری ارتباط بگردید. گذاشتن یادداشت های محبت آمیز بر روی میز و در اتاق فرزندانتان این اتصال را بین شما محکم تر می کند. به نظر می رسد که نوجوانان از والدینشان توجه کمتری نسبت به کودکان دریافت می کنند.

از آنجا که راه های ارتباطی کمتری برای والدین و نوجوانان وجود دارد که بتوانند با یکدیگر همکاری کنند، والدین باید بیشترین توجه خود را برای زمانی که نوجوانشان ابراز تمایل به گفتگو یا مشارکت در فعالیت های خانوادگی می کند، بروز دهد.

رفتن به تفریح و گردش راهی برای آشنایی و نزدیکی بیشتر

شرکت در کنسرت، بازی و رویدادهای دیگر با نوجوان خود شما را به هم نزدیک تر می کند و شما می توانید راجبه روحیه و خواسته های فرزندان خود و هم سن و سالهایشان  بیشتر بدانید.

اگر والدین شاغلی هستید، احساس گناه نکنید. این کارهای کوچکی که انجام می دهید مثل خوردن پاپ کورن، انجام بازی های کارتی، رفتن به خرید و… در خاطر بچه ها به خوبی می ماند.

 

 

۳. برقراری ارتباط اولین اولویت است

شما نمیتوانید انتظار داشته باشید که بچه ها همه کارها را انجام دهند به این دلیل که شما به عنوان یک پدر و مادر “چنین میگویید”. آنها می خواهند توضیحاتی درباره لزوم انجام آن کار از طرف بزرگسالانشان بشنوند.

اگر ما برای توضیح دادن وقت نداریم، بچه ها شروع می کنند به شَک کردن در مورد ارزش ها و انگیزه های ما و اینکه آیا آنها هیچ پایه اساسی دارند؟!.

والدین که با فرزندان خود مشارکت می کنند، به آنها اجازه می دهد تا به شیوه ای قابل قبول درک شوند و یاد بگیرند.

انتظارات خود را روشن کنید اگر یک مشکل وجود دارد، آن را توصیف کنید، احساساتتان را بیان کنید و فرزندتان را دعوت کنید تا راه حل های پیشنهادیشان را به شما بازگو کنند. پیشنهادات و انتقادات خود را ارائه دهید.

به پیشنهادات فرزندتان نیز باز گردید. باهم مذاکره کنید، بچه هایی که در تصمیم گیری شرکت می کنند انگیزه بیشتری برای انجام آنها دارند.

درباره ی هانیه محمدی

مطلب پیشنهادی

دوست افسرده

کمک به دوست افسرده با چند روش عالی و موثر

چگونه به یک فرد افسرده کمک کنیم؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of