خانه / سلامت / چگونه دندان هایی سفید و سالم داشته باشیم؟

چگونه دندان هایی سفید و سالم داشته باشیم؟

چگونه دندان هایی سفید و سالم داشته باشیم؟

 

دندان های سفید و سالم از دغدغه های هرفردی است. سلامت دندان بر سلامت دیگر اعضای بدن اثر می گذارد و باید به آن توجه ویژه ای داشت. سفیدی دندان زیبایی ظاهر و لبخند شما را دوچندان می کند. سلامت و زیبایی دندان ها هنگام برقراری ارتباط بسیار تاثیرگذار است.

داشتن دندان هایی سالم و سفید نیازمند رغایت نکاتی است که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

 

سفید شدن دندان ها
علل زردی دندان

 

علت زرد شدن دندان ها چیست؟

 

دندان ها با وجود لکه هایی که روی مینا بوجود می آید، تغییر رنگ می دهند و قهوه ای یا زرد دیده می شوند. زیر مینای دندان ماده ای به نام عاج وجود دارد که قهوه ای رنگ است. زمانی که مینای دندان نازک می شود لایه زیرین دیده می شود. عواملی چون افزایش سن، ژنتیک و مصرف غذاهایی که باعث پوسیدگی یا لک شدن دندان می‌شوند از دلایل نازک شدن مینای دندان است. تغییر رنگ و زرد شدن دندان ها براثر دلایلی دیگری نیز بروز می کند. این عوامل عبارتند از:

  • چای یا قهوه
  • سیگار کشیدن
  • افزایش سن
  • با دهان نفس کشیدن
  • مصرف آنتی‌بیوتیک
  • مصرف بیش از حد فلوراید
  • عوامل ژنتیکی

 

درخشش دندان
درخشش دندان

 

راه هایی برای درخشیدن دندان

 

سفیدی و درخشش دندان ها در زیبایی لبخند شما موثر است. برای داشتن لبخندی زیبا راه های خانگی بسیاری وجود دارد. شما با انجام این روش ها می توانید دندان هایتان را سفید نگهدارید.

 

مسواک موثر در سفیدی دندان
مسواک زدن

 

مسواک زدن

مواسک زدن بطور منظم و بعد از هر گونه و خوردن و آشامیدن از بهترین راه های سفید نگهداشتن دندان است. بعد از هرباری که چیزی می خورید و یا میاشامید مسواک بزنید. البته این کار همیشه راحت نیست و ممکن است انجام این کار خارج از خانه و در محل کار و مدرسه و دانشگاه دشوار باشد.

 

جوش شیرین

 

جوش شیرین و هیدروژن پروکسید

هیدروژن پروکسید نوعی آنتی باکتریال است که پاک‌کننده‌ای بسیار عالی برای دهان و لثه  می باشد. مقداری هیدروژن پروکسید را با جوش شیرین ترکیب کنید به طوری که خمیر مانند شود. سپس دندان خود را با آن بشویید. این ترکیب به از بین بردن جرم های دندان کمک می کند.

حواستان باشد این خمیر را بعد از آن که دندان هایتان را مسواک زدید استفاده کنید. حدود ۳۰ ثانیه روی دندان هایتان قرار دهید و سپس بشویید.

 

روغن نارگیل

 

روغن نارگیل

چرخاندن روغن نارگیل در دهان به سفیدکردن دندان های کمک می کند. استفاده از روغن نارگیل بعد از مسواک زدن در زیبایی و سلامت دندان هایتان موثر است. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مدن ۵ الی ۲۰ دقیقه در دهان خود تکان دهید و یا چند قطره از آن را به خمیردندانتان اضافه کنید. روغن نارگیل خواص ضدمیکروبی دارد  و برای محافظت از دندان ها و لثه بسیار عالی است.

 

سرکه سیب

 

سرکه سیب

سرکه سیب یک آنتی باکتریال است که لثه و دندان را تمیز کرده و موجب ازبین رفتن لکه های روی دندان می شود. میزان سفیدی بعد از استفاده از سرکه سیب بسیار زیاد است و گویا برای سفید سازی دندان هایتان به پزشک مراجعه کرده اید.

سرکه‌ سیب حاوی ترکیباتی مانند اسید استیک، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌هایی است که میکروب‌ها و جرم‌ها را نابود می کند. همچنین رشد باکتری‌های مفید مثل پروبیوتیک‌ها را سریع می‌کند.

استفاده منظم از سرکه سیب سبب تاثیربالا خواهد شد. سعی کنید به مدت حداقل یک ماه به طور مدام از سرکه سیب برای پاک کردن دندان هایتان استفاده کنید. حدود یک دقیقه آن را در دهانتان قرار دهید و به دندان هایتان بمالید و سپس دهنتان را بشویید.

 

لیمو ترش
پوست مرکبات

 

پوست لیموترش یا پرتغال

پوست مرکبات مانند سرکه دارای خاصیت سفید کنندگی است و در سفید کردن موثر است. استفاده زیاد از پوست پرتغال و لیموترش به علت خاصیت اسیدی که دارد موجب آسیب رساندن به مینای دندان می شود. بعد از استفاده از پوست لیموترش یا پرتقال روی دندان‌ها، همیشه دهان‌تان را به خوبی آبکشی کنید تا به عوارض آن دچار نشوید.

 

زغال فعال
زغال فعال

 

زغال

زغال فعال نوعی زغال است که روزنه‌های بسیار ریز دارد و می‌تواند مواد مایع مانند آب را از داخل خود عبور دهد. از زغال فعال برای ازبین بردن سموم بدن استفاده می‌شود. آن ها با جذب پلاک‌ها و ذرات میکروسکوپی که عامل لک شدن دندان‌ها هستند، دندان‌ها را سفید می کنند.

درباره ی فاضله زنگنه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
به مزون تخصصی دوخت لباس نایریکا خوش آمدید.
+
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ