خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / ۳ تکنیک کاربردی برای مدیریت احساسات
کنترل احساسات

۳ تکنیک کاربردی برای مدیریت احساسات

چطوری احساسات منفی را کنترل کنیم؟

 

 

مدیریت احساسات و هیجان در زندگی ما خیلی مهم است .اگر مهارت مدیریت احساسات را بلد نباشید ممکن است در هر شرایطی نتوانید خود را خوب کنترل کنید و اتفاق‌های بدی برای شما بیفتد.

در این مقاله می خواهیم چند روش برای مدیریت احساسات منفی به شما آموزش دهیم، امیدواریم برای تان مفید باشند.

 

۱.زمان بروز احساسات را بشناسید

 

برون ریزی

 

در این تکنیک شما باید زمان هایی که در آن توانایی کنترل احساس ندارید یا احساسات بد مانند ناامیدی، عصبانیت و غیره به شما دست می دهد را شناسایی کنید.

به عنوان مثال در محل کار وقتی دیر می رسید احساس بدی نسبت به خودتان دارید سعی کنید با زود رسیدن این احساس را از خود دور کنید.

به همین سادگی این راهکار به شما کمک می‌کند که احساسات منفی مانند عصبانیت، ناامیدی و ناراحتی کمتر در شما به وجود بیاید.

 

قلم و کاغذ

 

همین حالا یک قلم و کاغذ بر دارید و زمان ها و شرایطی را که فکر می کنید احساسات بد و ناامید کننده در شما به وجود می آیند را یادداشت کنید.

حالا در کاغذی دیگر راه‌هایی که به نظرتان برای جلوگیری از این شرایط مفید هستند را یادداشت کنید و سعی کنید آنها را انجام دهید.

اگر به مدت یک ماه این کار را انجام دهید می بینید که چقدر تنش و استرس از زندگی شما کمتر خواهد شد، مدیریت احساسات باعث می شود زندگی ما مثبت تر و شادتر باشد.

اگر احساس عصبانیت در شما شدیدتر است و قادر به کنترل آن نیستید می توانید این مقاله را مطالعه کنید در این مقاله تکنیک های خوبی برای کنترل خشم و عصبانیت آورده شده است.

 

۲.تعیین زمان برای فکر کردن

 

به دست گرفتن زمان

 

گاهی اوقات این مغز ما است که باعث به وجود آمدن احساسات منفی در ما می‌شود. سعی کنید با انجام تکنیک هایی، تمرکز خود را بالاتر ببرید و نگذارید حواستان پرت شود .

به موضوعات مختلف فکر کنید یکی از این تکنیک های خیلی خوب برای کنترل کردن احساسات این است که با خودتان قرار بگذارید، فقط زمان معینی را در روز صرف فکر کردن می کنید و به غیر از آن دیگر نباید به هیچ موضوعی غیر از موضوعی که دارید روی آن کار می کنید، فکر کنید.

اگر این افکار به شما هجوم آوردند، جلوی آنها را بگیرید و بگویید مثلا آخر شب به این افکار فکر خواهم کرد. رفته رفته با این کار، مغز شما توانایی مبارزه با افکار بیهوده و بد را پیدا می کند.

 

عاقبت افکار منفی

 

مدیریت افکار منفی

 

فکرهای بد و منفی باعث بوجود آمدن احساس ناامیدی و عصبانیت در ما می شود، حس ناامیدی باعث می‌شود ما توان انجام کاری را نداشته باشیم و از کارهای روزمره خود باز بمانیم و انگیزه‌ای برای انجام کارها، پیشرفت و فعالیت نداشته باشیم. اگر خودتان را دوست دارید از همین حالا این تکنیک را در زندگی‌تان اجرا کنید.

 

۳.در مورد احساساتتان حرف بزنید

 

مدیریت احساسات

 

این تکینک راهی بسیار خوب برای مدیریت احساسات و عواطف است. منظور ما از  این تکنیک این هر حرفی نیست!

نباید هر حرفی را هر زمانی بزنید، یا هنگام عصبانیت برید و داد و فریاد بکشید و هر چه که به دهانتان می‌آید را به طرف مقابل تان بگویید.

این روش زمانی خوب است که شما حس هایی مثل  ناامیدی و افسردگی دارید می توانید با صحبت با یک مشاور یا یک دوست بسیار صمیمی این احساسات را در خود کنترل کنید.

یک راه دیگر برای صحبت کردن در مورد احساسات، حرف زدن با خودمان است. آن هم به صورت نوشتن بر روی کاغذ!  یک دفترچه برای خود داشته باشید و هنگامی که این افکار شما می آید شروع به نوشتن آنها بر روی کاغذ کنید با این کار آنها دیگر در مغزتان وجود ندارد وحالا دیگر در کاغذ هستند، سعی کنید این کار را روزانه انجام دهید.

درباره ی فاطمه میررستمی

مطلب پیشنهادی

مراقبت از خود

مراقبت از خود برای رسیدن به موفقیت

9 عادت مراقبت از خود برای داشتن جسمی قوی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of