خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / ۴ تکینک معجزه آسا برای افزایش خلاقیت
افزایش خلاقیت

۴ تکینک معجزه آسا برای افزایش خلاقیت

تکنیک های کاربردی افزایش خلاقیت!

 

افزایش خلاقیت

 

در مقاله قبل به بررسی اینکه انسان های خلاق چه ویژگی هایی دارند پرداختیم. در این مقاله می‌خواهیم تکنیک های افزایش خلاقیت را به شما آموزش دهیم.

 

۱.تکنیک طوفان فکری

 

خلاقیت

 

این تکنیک که به آن بارش فکری نیز می گویند. تکنیکی برای افزایش خلاقیت و تولید ایده به صورت فردی و گروهی است.

این تکنیک برای اولین بار در سال ۱۹۵۸ در کتابی به‌عنوان تخیل علمی مطرح شد و به محبوبیت بسیار رسید. امروز این تکنیک در جلسات ایده پردازی گروهی بسیار محبوب است.

 

برای انجام این تکنیک بهتر است ۴ قانون زیر را رعایت کنیم :

 

خلاقیت

 

۱.بهتر است ایده ها زیاد باشد. هر چه مقدار ایده ها زیاد باشد احتمال اینکه به ایده‌های مناسب دست پیدا کنیم فراوان است.

۲.بهتر است در جلسات طوفان فکری انتقاد نداشته باشیم، انتقاد باعث می‌شود افراد از گفتن ایده‌های خود جلوگیری کنند. انتقاد جلوی ایده‌های ناب را می گیرد. بدون انتقاد در این جلسات فکر افراد بازتر و بهتر کار می کند.

۳.بهتر است از هر نوع ایده غیر معمول و عجیب. استقبال کنیم .گاهی اوقات ایده های غیر معمول بهتر از ایده های معمول جواب می دهند. وقتی از ایده های غیر معمول در این جلسات حمایت کنیم باعث می‌شود افراد بدون ترس هر نوع ایده ای که به ذهنشان می رسند را بگویند.

۴.قانون ترکیب. در طوفان فکری می‌توان از ترکیب دو یا چند ایده، ایده هایی ناب ساخت .

 

نحوه انجام تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت

 

۱.برای انجام این تکنیک باید به صورت واضح مسئله ای را که می خواهیم در مورد آن ایده تولید کنیم به افراد شفاف‌سازی شود. سپس افراد گروه در یک جلسه جمع می شوند و نوبتی شروع به گفتن ایده خود در مورد آن مسئله می کنند.

۲.اگر کسی ایده ای نداشت با گفتن جمله بعدی، نفر بعدی ایده خود را می‌گوید. این کار تا زمانی ادامه دارد که همه افراد کلمه بعدی را بگویند.

۳.همه ایده ها توسط دبیر جلسه ثبت می‌شود و در پایان در مورد آنها نتیجه گیری و بحث می کنند.

۴.طوفان ذهنی را هم می توان به صورت فردی و هم به صورت گروهی انجام داد. مزیتی که انجام این تکنیک در حالت گروهی به فردی دارد این است که می‌توان از خلاقیت و نظر دیگران برای بهبود ایده استفاده کرد.

 

۲.ورزش

 

خلاقیت

 

ورزش نیز باعث افزایش خلاقیت می شود شرکت در کلاس های یوگا ، دو و پیاده روی باعث می‌شود مغز ما بازتر شود و و راحت‌تر در مورد ایده ها فکر کند.

 

۳.شرکت در کلاس های آموزشی برای افزایش خلاقیت

 

افزایش خلاقیت

 

فرقی نمی‌کند چه کلاسی شرکت کنید، همین که مهارتی را یاد می گیرید، خلاقیت شما افزایش پیدا می‌کند. با شرکت در کلاس های مختلف شخصیت خود را بهتر  می شناسید و به نقاط قوت و ضعف خود پی می برید.

در مقاله ویژگی های آدم خلاق به این نکته اشاره کردیم که انسان های خلاق کسانی هستند که اطلاعات آنها زیاد است، پس یادگیری و افزایش مهارت باعث افزایش خلاقیت نیز می شود .

 

۴.تکنیک چرا

 

خلاقیت

 

تکنیک چرا، ساده ترین تکنیک برای افزایش خلاقیت است. فقط کافی است، وقتی به مسئله یا مشکلی برمی‌خوریم از خود بپرسیم چرا این اتفاق افتاد.

مثلاً دچار بیماری می شوید، برای پی بردن به علت آن از خود بپرسید چرا من به این بیماری مبتلا شدم؟

این تکنیک مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه:

خیلی سریع به جواب می رسید.

به صورت فردی و گروهی می توان آن را انجام داد.

نیازی به دانش قبلی ندارد.

و خیلی ساده انجام می شود.

 

ما در این مقاله فقط به ذکر چند تکنیک مهم افزایش و بهبود خلاقیت پرداختیم. تکنیک های افزایش خلاقیت بی شمار هستند. اگر به مورد خلاقیت و تکنیک های آن علاقه دارید می توانید از اینترنت و کتاب‌های مربوط به خلاقیت، تکنیک های بیشتری را یاد بگیرید و در زندگی از آنها استفاده کنید.

 

درباره ی فاطمه میررستمی

مطلب پیشنهادی

مراقبت از خود

مراقبت از خود برای رسیدن به موفقیت

9 عادت مراقبت از خود برای داشتن جسمی قوی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of