۵ عوارض بلند مدت و جدی فریاد زدن بر سر کودکان

۵ عوارض بلند مدت و جدی فریاد زدن بر سر کودکان

 

ما بهترین چیزها را برای فرزندانمان می خواهیم. به همین دلیل است که بیشتر پدر و مادرها بر سر وظایف پدر و مادری خود کشمکش دارند و به دنبال بهترین راه حل هستند. و خب بالاخره همه ما انسان هستیم و همه چیز را از قبل نمیدانیم.

این طبیعی است که گاهی احساس کنید که در مورد کودک خود به ناامید شده اید، بخصوص اگر کودک شما بی ادبی کند. اما اگر شما این ناامیدی را نشان دهید با موقعیت مقابله کنید تاثیر جدی و طولانی مدت بر شکل گیری شخصیت کودک و سلامت او خواهید داشت. در واقع والدینی که رفتار های خشونت آمیز، مانند فریاد زدن دارند تاثیر جدی تر و بزرگتر از آنچه که فکر می کنند بر کودک خود می گذارند. این مطلب را بخوانید تا طبق مطالعات بالینی با تاثیرات بلند مدت فریاد کشیدن بر سر کودکان آشنا شوید.

فریاد زدن مشکلات رفتاری کودکان را بدتر می کند

ممکن است فکر کنید که با فریاد زدن بر سر فرزندانتان مشکل را حل می کنید یا در آن لحظه از رفتار بدی که دارند جلوگیری می کنید. اما تحقیقات نشان داده که این کار در طولانی مدت اثرات بدی دارد. فریاد زدن حتا رفتار کودک شما را بدتر نیز می کند. و باعث می شود که بعدها فریاد های بیشتری بزنید و سعی کنید درستش کنید. و این چرخه ادامه دارد.

تحقیقی که بر روی رابطه والد_فرزندی انجام شد نشان داد که این اتفاق در خانواده های زیادی افتاده است. در این تحقیق نوجوانان ۱۳ ساله ای که مورد فریادهای پدر و مادر قرار گرفته بودند رفتارهای بدی که داشتند در طی سال های اخیر شدت یافته بود.

و اگر فکر می کند که قضیه تنها به والدینی مربوط  می شود که هر دوی آنها فریاد می زنند، باید گفت که این گونه نیست. تحقیق دیگری نشان داده که فرقی ندارد که پدر بر سر کودک فریاد می زند یا مادر. نتیجه همان است که گفته شد: مشکلات رفتاری بدتر خواهد شد.

 

فریاد زدن سیر رشد مغز را تغییر می دهد

فریاد زدن و هر گونه رفتار خشونت آمیز تربیتی والدین می تواند به طور کلی و جدی سیر تکامل مغزی کودک را تغییر دهد. به این دلیل که مغز انسان حوادث و اطلاعات منفی زودتر از اطلاعات و اتفاقات مثبت مورد پردازش قرار می دهد.

در یک تحقیق بر اساس مقایسه MRI مغز کسانی که در کودکی مورد پرخاش کلامی والدین قرار می گرفتند و کسانی که برعکس این گروه بودند تفاوت فیزیکی شایانی در قسمتی از مغز که وظیفه پردازش صدا و زبان را دارد وجود داشت.

فریاد زدن باعث افسردگی می شود

فریاد زدن علاوه بر این که آسیب می رساند، باعث ترساندن و ناراحتی کودکان می شود، خشونت کلامی باعث صدمات روانشناسانه عمیقی می شود که تا بزرگسالی ادامه دارد. بر اساس تحقیقات فحاشی کردن و خشونت کلامی بر سر کودکان عواقب بلند مدت جدی به همراه خواهد داش.

فریاد زدن بر سلامت جسم تاثیر می گذارد

تجربیاتی که ما از بزرگ شدنمان داریم بسیاری از ابعاد شخصیتی ما را شکل می دهد و شاید این را ندانیم. تحقیقات ثابت کرده است که استرسی که در اثر خشونت کلامی و فریاد زدن والدین به کودکان وارد می شود باعث صدمات فیزیکی جدی خواهد شد.

فریاد زدن باعث دردهای مزمن می شود

طبق یک تحقیق اخیر رابطه ای پیداه شده است، بین تجربیات تلخ کودکی همراه با خشونت های کلامی و دیگر تنبیهات با دردهای مزمن در بدن. دردهایی مانند سردرد،کمر درد و مشکلات گردن و انوع دیگر دردهای مزمن.

 

 

هیچ گاه دیر نیست که شیوه تربیتی برای کودکان را تغییر داد و یا تکنیک های جدید آموخت. اگر فکر می کنید که زود عصبانی می شوید یا زیاد فریاد می زنید حتما از یک روانشناس کمک بگیرید. یک روانشناس یا حتا والدین دیگر که روش های درست و جدید را امتحان کرده اند می توانند شما را برای یک شیوه تربیتی بهتر کمک کنند.

 

 

 

درباره ی سارا مویدی

مطلب پیشنهادی

ست زیبای مانتو و شال

اصول ست کردن شال و روسری با مانتو

ست شال و روسری با مانتو - ست کردن مانتو با شال یکی از قدم های رسیدن به خوشتیپی است، مانتو مشکی را با چه شالی ست کنیم استایل مان جذاب تر میشود؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Call Now Buttonجهت سفارش ازمزون تماس بگیرید
تمام مدل هایی که مشاهده میکنید، پیشنهادی و فقط جهت ایده گرفتن برای دوخت در این مزون می باشد.
+
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ