۶ تکنیک موثر در مراقبت از کودکان اوتیسم

چگونه به کودک اوتیسمی خود کمک کنیم

کودک اوتیسم

شما می توانید فرزند ASD (مبتلا به اختلال طیف اوتیسم) خود را در کنار آمدن با جهان یا حتی فضای خانه یاری کنید. از این ابزارها برای کمک به فرزندتان و ساختن یک محیط سالم و رشد محور استفاده کنید. در اینجا برخی از این راهکارها برای کمک به شما آورده شده است.

۱. فراهم کردن محیط آرامش بخش

 

آموزش کودک

 

حفظ ثبات. ممکن است کودک شما در درک کردن دنیای اطرافش دچار مشکل شود. حفظ ثبات به فرزند شما کمک می کند تا کارهای روزانه ، آداب و رسوم (مانند مسواک زدن در یک زمان خاص یا بعد از خوردن هر وعده غذایی) را یاد بگیرد ، این آموزش و تکرار هم به فرزندتان و هم به خود شما کمک می کند تا یک برنامه مشخص روزانه داشته باشید و سپس در صورت امکان آن را دنبال کنید. نمونه ای از روال آغاز (برنامه *)  در ادامه آورده شده است :

ساعت ۸ بیدار شوید.
به دست شویی بروید.
دست و صورت خود را بشویید.
به آشپزخانه بروید.
روی صندلی خود بنشینید.
صبحانه بخورید.
بعد از غذا خوردن ، بشقاب را داخل سینک بگذارید.
برنامه تلویزیون آموزشی ، کودک محور X را تماشا کنید

۲. از ایجاد تغییرات غیرضروری خودداری کنید.

 

تربیت کودک

 

تغییر باعث افزایش ترس و اضطراب در نظم و ترتیب می شود. در صورت نیاز به تغییر ، فرزند خود را در این فرآیند درگیر کنید تا بعد از انجام کارها با تعجب و چالش ذهنی عوض شدن جای وسایل مواجه نشود. به عنوان مثال اگر مبلمان را جابجا می کنید ، از کودک خود بخواهید آنجا حضور داشته باشد حتی اگر کمکی از دستش بر نیاید، از او بخواهید با راهنمایی های خود در تغییر جای مبلمان به شما کمک کند ، یا حداقل به آنها اجازه دهید تا تغییرات را مشاهده کرده و از آن آگاه باشند.

*توضیح دقیق این جریان به آنها در درک چرایی این تغیرات کمک کرده و ترس بی موردشان را رفع می کند.

*هنگامی که تعویض در وسایلی مانند لباس یا غذا رخ می دهد ، تلاش کنید مواردی مشابه را برای آنها تدارک ببینید، اینکار وحشت کودک شما را نسبت به تغییرات ناگهانی کم می کند.

* برخی از افراد مبتلا به اوتیسم نمی توانند بافت های خشن را تحمل کنند ، و تنها در پارچه های پنبه ای و نرم احساس راحتی می کنند. لباس و پارچه های پنبه ای را به لیست جدا نشدنی نیاز های فرزندتان اضافه کرده و همان طیف رنگی را برای انتخاب لباس هایشان حفظ کنید.

۳. مراقب نور طبیعی و چراغ ها باشید.

 

فرزند

 

کودکان غالباً تحت فشار نور فلورسنت قرار دارند. افراد غیر اوتیسم غالباً نمی توانند این موضوع را درک کنند ، اما بسیاری از افراد اوتیسمی از آن اذیت می شوند. اگر می بینید که فرزند شما مضطرب به نظر می رسد یا چراغ ها در حال لرزیدن و چشمک زدن هستند ، از او بپرسید که نور برایش آزار دهنده است یا خیر.

۴. سر و صداهای اضافه محیط را کم کنید.

 

اوتیسم

 

کودکان اوتیسم اغلب در برابر سر و صدا حساس هستند. صدا های نویز مانندی که از بیرون اتاق می آید ممکن است برای یک فرد مبتلا به اوتیسم گیج کننده یا حتی دردناک باشد.
با قرار دادن پرده های تزئینی کلفت بر روی پنجره ، استفاده از پارچه های نرم روی مبلمان و اساس ، اضافه کردن عناصر تزئینی به دیوار  اتاق مراقب صداهای خارجی باشید. اگر مهمان ها بلند صحبت می کنند و هم زمان تلویزیون هم روشن است همین امر باعث می شود مردم بلندتر حرف بزنند، پس صدای تلوزیون را کم کنید و از مهمان های خود بخواهید به خاطر ویژگی های خاص فرزند شما شرایط را درک کرده و مراعات کنند. هر چه صداهای اضافه در مهمانی کمتر باشد ، احتمال دارد فرزند شما فقط صدای افراد داخل منزل را بشنود و کمتر دچار سردرگمی و اضطراب شود.

۵. بگذارید وقتی که نیاز به آرامش دارند تنها باشند.

 

کودکان اوتیسم

 

اگر کودک شما شروع به درگیری کرد ، طبیعتاً آنچه را که لازم  دارد به موقع ، خواهد یافت: صلح. سعی کنید همیشه جوی آرام در محیط منزل برقرار باشد تا در صورت لزوم بعد از نزاء بتوانند عقب نشینی کنند. اجازه ندهید که خواهران و برادران و سایر اعضای خانواده در صورت نیاز به آرامش ، فرزندتان را آزار دهند. این می تواند منجر به طغیان وی شود. اگر آنها میان غذا خوردن یا انجام کارهای شخصی دچار هیجان می شوند ، اجازه دهید در یک محیط آرام به فعالیت بپردازند یا حتی می توانند غذای خود را در اتاق شان بخورند.

۶. کنجکاوی هایشان  را مدیریت و رفع کنید.

 

تربیت کودکان اوتیسمی

 

کودکان اوتیسم اغلب نسبت به محیط خود بسیار کنجکاو هستند. این شامل قسمتی جدی از رشد آنها است. پس مواردی که ممکن است برایشان خطر ساز باشد باید کنترل شود.

*مرزها را مشخص کرده و توضیح دهید که چرا این قوانین تعیین شده است. به عنوان مثال ، “بازی با پریز برق صحیح نیست ، زیرا ممکن است به آنها صدمه بزند.”

* اگر  فرزند شما محتاط نیست شاید بهتر باشد آکواریوم ماهی یا مواردی مشابه را از دسترس دور کنید.

*پیشنهاد می کنیم بخاری را با هم بررسی کنید و به بهترین شکل ممکن راجبه گاز CO2 به فرزندتان توضیح دهید. این امر به شما این امکان را می دهد تا هنگام آموزش به فرزندتان ، امنیت وسیله گرمایشی را هم کنترل کنید.

*در صورت داشتن سن مناسب ، به کودک خود شگفتی های اینترنت و بخش های آموزشی آن را نشان دهید. همچنین با آنها به کتابخانه های مربوط به کتاب های مصور و آموزشی بروید.