۶ روش برای کاهش اضطراب

۶ روش برای کاهش اضطراب

اضطراب و استرس دو عاملی هستند که باعث آسیب های روانی و جسمانی می شوند.

امروزه روش های زیادی برای کنترل این اختلال تعریف شده است. به همان نسبت هم موقعیت های زیادی در زندگی وجود دارند که ما را دچار استرس و اضطراب می کنند.

اگر در زندگی روش های مقابله با این احساس منفی را نیاموزیم و تلاش به حل آن نکنیم خواهیم دید که حتا در زندگی روزمره ما نیز به دلیل وجود چنین حسی اختلال و بی نظمی ایجاد می شود.

ما در این مقاله به شما ۶ روش کوتاه و آسان را معرفی می کنیم تا با استفاده و تمرین و تکرار آن ها قادر به کنترل اضطراب خود شوید.

۷ _۹ ساعت خواب شبانه

نداشتن خواب کافی شبانه باعث ایجاد استرس و اضطراب در طول روز می شود. سعی کنید یک برنامه خواب همیشگی داشته باشید و به آن عادت کنید. یک شام سبک میل کنید و ۲ الی ۳ ساعت قبل از خواب نوشیدنی های حاوی کافئین نخوردید.

وجود ویتامین B در رژیم غذایی

ویتامین های B-6، B-12، B-3 و زینک  و منیزیم به کاهش علائم استرس کمک چشمگیری می کنند. مواد غذایی که حاوی این ویتامین هستند را در برنامه غذاییتان قرار دهید.

تخم مرغ، کرفس، مواد غذایی سبوس دار، گوشت بوقلمون، خشکبارها، شیر و لبنیات سرشار از ویتامین های نام برده هستند.

نوشتن روزانه

عمل نوشتن موجب احساس آرامش می شود. راجع به موقعیت ها یا عواملی که موجب استرس شما می شوند روی کاغذ بنویسید. با این کار می توانید از شدت حس استرس و اضطراب خود کم کنید.

 

نور خورشید

نور خورشید تاثیر خوبی در کاهش استرس دارد. سعی کنید روزهای آفتابی به مدت ۳۰ دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید. نور خورشید موجب ترشح سروتونین در مغز می شود که موجب آرامش می شود.

مرتب کردن

اگر اطراف شما نامرتب و شلوغ باشد به مغز شما امواجی فرستاده می شود که می گوید: چیزی هست که باید انجام و تمام شود. و بهم ریختگی و شلوغی بیشتر این پیام را بیشتر ارسال می کند و باعث ایجاد حس اضطراب و استرس در شما می شود. پس بهتر است خانه، اتاق یا محل کارتان را همیشه مرتب نگه دارید.

کاهش قند

سعی کنید تا می توانید مصرف مواد غذایی یا خوراکی را که دارای قند غیر طبیعی هستند کاهش دهید. قند غیر طبیعی نیز باعث ایجاد استرس و اضطراب می شوند. حذف شیرینی جات و خوراکی های شیرین پر کالری در کاهش استرس موثر خواهد بود.

در مقاله چند راهکار ساده برای کنترل استرس با راهکارهای بیشتری برای کنترل این اختلال شایع آشنا شوید.