خانه / مطالب خواندنی / سبک زندگی / ۶ گام برای ترک زودرنجی و حساسیت
زودرنجی

۶ گام برای ترک زودرنجی و حساسیت

چطور زودرنجی را درمان کنیم؟

 

زودرنجی

 

زودرنجی و حساسیت از آن دست رفتارهایی است که باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در زندگی انسانها می شود. انسانی که زودرنج هست هر لحظه ممکن  ناراحت و یا عصبانی شود، او به تمام حرکات و گفته های اطرافیانش حساس است.

انسانی زودرنج مانند این است که پوست بدن ندارد انسانی که پوست ندارد با هر اتفاق کوچک مثل یک فوت ساده آزرده خاطر می شود. انسان حساس هم با گفتن هر حرف یا رفتاری که در حالت عادی ممکن است به دیگر انسان ها برنخورد ناراحت می شود.

شما خیلی راحت می توانید  این عادت اشتباه را ترک کنید به شرطی که بپذیرید زودرنج هستید و بخواهیم آن را درمان کنید. در این مقاله قصد داریم به معرفی ۶ گام برای از بین بردن زودرنجی و حساسیت بپردازیم.

 

۱.قضاوت نکنید

 

زودرنجی

 

همه انسانها با هم متفاوت هستند و برای هر حرف یا عملی که انجام می‌دهند منظور متفاوتی دارند که ممکن است در ذهن ما بد معنی شود. اگر کسی  رفتاری کرد که شما ناراحت شدید به این فکر کنید شاید منظورش چیز دیگری بود و یا حواسش نبوده است.

 همیشه به این نکته توجه کنید که آدم ها با یکدیگر تفاوت دارد و مثل شما فکر نمی‌کنند.

 

۲.صحبت کنید

 

صحبت

 

در مورد مسئله ای که ذهن شما را به خود مشغول می کند با یک دوست مشاور یا حتی کسی که این حرف یا رفتار را انجام داده است صحبت کنید. از او سوال کنید که منظورش چه بوده است؟ با این کار کم کم از مشغله ذهنی شما کمتر می شود و دیگر کمتر از حرف های دیگران ناراحت می شوید.

البته شما هم می توانید با خود صحبت کنید و سوالاتی از خود پرسید مثل اینکه آیا واقعا منظورش من بودم؟ یا چرا باید من از این موضوع ناراحت شوم؟  با طرح این سوالات می توانید خود را آرام کنید و کمتر ذهن تان مشغول شود. 

 

۳.داشتن اراده

 

زودرنجی

 

اگر آدم زودرنجی هستید و در حال خواندن این مقاله هستید به شما تبریک می گوییم، این یعنی اینکه شما تصمیم گرفته اید این عادت بد را ترک کنید. برای ترک عادات بد هم انسان باید اراده داشته باشد و ناامید نشود.

اگر از امروز تصمیم گرفته اید این عادت را ترک کنید پس باید با اراده ادامه دهید.  به راحتی میتوان با تمرین،  پشتکار و امید عادات بد را با عادات خوب جایگزین کرد.

 

۴.ریشه یابی 

 

بهتر است با کمک یک روانشناس علت زودرنجی تان را ریشه یابی کنید. علت بسیاری از زودرنجی ها عدم داشتن اعتماد به نفس است. یک مشاور خوب می تواند در ترک این عادت بد به شما کمک کند.

گاهی اوقات از عادتی رنج میبریم ولی هر کاری که انجام می‌دهیم تغییر زیادی را احساس نمی کنیم. دلیلش این است که “خانه از پایبست ویران است” یعنی باید ابتدا ریشه ی آن را درمان کنیم.

بسیاری از مشکلات روانی انسان ها به کودکی شان برمی‌گردد. با یک روانشناس صحبت کنید و علت عادات بعد از جمله زودرنجی تان را پیدا کنید، بعد از آن می‌بینید که خود به خود زودرنجی تان درمان می شود.

 

۵.هدف داشتن

 

اگر می خواهید زودرنجی را درمان کنیم باید یک هدف قوی داشته باشید. هدفی انتخاب کنید که شما را ترغیب به ترک این عادت می کند و به شما امید و انگیزه می‌دهد. 

 

۶.فضا و دوستان مثبت

 

دوستان

 

انسان های زودرنج با توجه به افکاری دارند اطراف شان پر از حس منفی است. برای ترک این عادت بهتر است با انسان های مثبت و شاد وقت بگذارند و خود را از محیط های منفی و ناراحت کننده دور کنند. 

سعی کنید از جمع فرار نکنید، با دیگران شوخی کنید و اجازه دهید آنها نیز با شما شوخی کنند.

 

درباره ی فاطمه میررستمی

مطلب پیشنهادی

مراقبت از خود

مراقبت از خود برای رسیدن به موفقیت

9 عادت مراقبت از خود برای داشتن جسمی قوی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of