دوخت دامن
دوخت دامن

دوخت دامن

نحوه دوخت دامن های لایه دار

دامن های لایه دار ممکن است پیچیده به نظر برسند ، اما دوختن آن ها راحت تر از آن چیزی است که فکر می کنید. حتی می توانید بدون الگوی دامن درست کنید. دامن ها به دلیل رنگ های روشن و الگویی که می توانید برای ایجاد آنها بکار ببرید ، برای بچه ها بسیار عالی به نظر می رسد ، اما همچنین می توانید دامن ها برای بزرگسالان با استفاده از الگوها و رنگ های بزرگ تر تهیه کنید. سعی کنید دامن برای خودتان یا به عنوان یک هدیه منحصر به فرد برای شخصی درست کنید.

 

اندازه گیری و برش پارچه

دوخت دامن
اندازه گیری و برش پارچه

لوازم خیاطی را آماده کنید. دوختن دامن خیلی آسان و سریع است ، اما شما نیاز دارید که تمام مواد خود را قبل از شروع آماده کنید. شما نیاز خواهید داشت:

 • پارچه در رنگ ها و چاپ های مورد نظر شما. اگر فقط لایه لایه می خواهید ، می توانید از رنگ های مختلف یا چاپ استفاده کنید ، یا فقط از یک نوع استفاده کنید.
 • چرخ خیاطی
 • قیچی
 • نوار اندازه گیری یا متر
 • کش به اندازه کافی بلند که دور کمر دامن شما می چرخد.

طول دامن خود را مشخص کنید. شما می توانید دامن خود را به هر طریقی که می خواهید بدوزید. با این حال ، شما باید بدانید که قبل از شروع کار دامن شما چقدر طول داشته باشد. این اندازه گیری برای برش پارچه و اطمینان از یکنواخت بودن قطعات شما مهم است.

برای تعیین دراز بودن دامن خود می توانید از دامن استفاده کنید که طول شما می خواهد دامن مرتب باشد. دامن را از کمر به پایین سجاف اندازه گیری کرده و ۴ سانتی متر را به این عدد اضافه کنید تا سجاف ، درز و بند کمر حساب شود.

همچنین می توانید طول خود را بر روی خود یا شخصی که این دامن را درست می کنید اندازه بگیرید. اندازه گیری از کمر طبیعی به محلی که می خواهید دامن پایان یابد و ۴ سانتی متر برای سجاف ، درز و کمر اضافه کنید.

اگر قصد دارید دامن خود را با بیش از سه لایه درست کنید ، برای کار با آن به بیش از ۴  پارچه اضافی نیز نیاز دارید. برای هر لایه اضافی ۲.۵ سانتی متر اضافی ، اضافه کنید. به عنوان مثال اگر دامن چهار لایه ای می خواهید ، ۱۲ سانتی متر اضافی به طول کل شما اضافه کنید.

طول را تقسیم کنید. بعد از اینکه طول خود را طولانی کردید ، باید این عدد را براساس تعداد ردیفی که می خواهید دامن شما باشد ، برای اندازه گیری طول برای هر یک از قطعات خود تقسیم کنید. برای به دست آوردن این شماره ، تعداد کل ردیف های مورد نظر را تقسیم کرده و آن را بنویسید.

 • به عنوان مثال ، اگر کل دامن شما ۳۰ سانتی متر باشد ، و می خواهید یک دامن سه لایه درست کنید ، می توانید ۳۰ را به ۳ تقسیم کرده و ۱۰ را بدست آورید. این بدان معنی است که هر یک از قطعات شما باید ۱۰ سانتی متر باشد.
 • برای افزودن لایه های بیشتر به دامن خود ، طول کل خود را بر اساس تعداد لایه های مورد نظر تقسیم کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید دامن پنج لایه ای ایجاد کنید ، طول کل دامن را به ۵ تقسیم می کنید.

عرض هر لایه را محاسبه کنید. برای اطمینان از این که دامن به سمت پایین حرکت می کند ، باید هر یک از قطعات لایه شما دارای یک عرض متفاوت باشد. برای تعیین میزان دوخت هر قطعه ، لازم است اندازه گیری کمر را برای فردی که این دامن را  میخواهد بپوشیده ، بدانید. کمر شخص را اندازه بگیرید و عدد را یادداشت کنید. سپس برای هر لایه باید از یک معادله متفاوت استفاده کنید.

دوخت دامن
دوخت دامن | الگوی دامن

به عنوان مثال ، اگر یک دامن سه لایه ایجاد می کنید ، لازم است:

 • اندازه گیری دور کمر را برای ردیف اول ضرب کنید. بنابراین ، اگر کمر فرد ۳۰ سانتی متر باشد ، اولین لایه به عرض ۴۵ سانتی متر نیاز دارد.
 • اندازه گیری دور کمر را برای لایه دوم ۲ ضرب کنید. به عنوان مثال ، اگر کمر فرد ۳۰ سانتی متر باشد ، لبه دوم به عرض ۶۰ سانتی متر نیاز دارد.
 • اندازه گیری کمر را برای ردیف سوم ۲.۷ ضرب کنید. بنابراین ، اگر کمر فرد ۳۰ سانتی متر باشد ، لبه سوم باید ۸۱ سانتی متر عرض داشته باشد.

پارچه خود را اندازه و برش دهید. بعد از اندازه گیری های خود پارچه خود را اندازه بگیرید و برش دهید. برای تعیین ابعاد قطعات خود از اندازه گیری طول تقسیم شده و اندازه گیری عرض لایه استفاده کنید. وقتی هر قطعه را اندازه گرفتید ، پارچه را مطابق با ابعاد برش دهید.

دوختن قطعات را با هم

دوخت دامن
دوختن قطعات را با هم

انتهای آن را با هم بخوابانید. روی هر یک از تکه های پارچه خود تا کنید ، به گونه ای که قسمت های انتهایی کوتاه روکش شوند و طرف های راست (طرف های چاپی یا رنگی) روبرو یکدیگر قرار بگیرند. سپس ، در امتداد لبه های کوتاه دوخت ، تا هر قطعه را در یک دایره تشکیل دهید.

روی لبه قطعه بالا تا کنید و بدوزید. حتماً فضای کافی برای اضافه کردن کش کمر خود در قسمت بعدی بگذارید.

دوخت دامن
دوخت دامن

پنجه پایینی ایجاد کنید. قبل از شروع جمع کردن تکه های خود و دوختن آن ها در کنار هم ، ساده تر است .از پارچه یکی از لبه های بلند قطعه پایین (بزرگترین لایه شما) در حدود ½  سانتی متر بپیچید. سپس ، در امتداد این لبه دوخت ، تا سجاف پایینی ایجاد شود.

دوخت دامن
دوخت دامن

کوک های بزرگ را به لایه زیرین اضافه کنید. شما لایه ها را به هم می چرخانید ، اما ابتدا باید آن ها را جمع کنید. شما با جمع کردن لایه زیرین و دوختن آن در انتهای لایه میانی شروع خواهید کرد. برای جمع آوری لایه زیرین ، یک کوک را در بالای لایه زیرین (نه لبه ای که شما فقط قفل کرده اید) بزنید. در صورت تمایل می توانید وقتی که به دلخواه خود جمع شود ، کوک دائمی بزنید. با این وجود ، دوختن لایه میانی به لایه پایین ، کوک دائمی را ایجاد می کند .

لایه پایین را به لایه میانی بچسبانید و بدوزید. لبه ها را طوری تنظیم کنید که طرف راست پارچه شما رو به روی هم قرار گرفته باشد. سپس در امتداد این لبه ها از لبه پارچه در حدود ۱ تا ۲ سانتی متر بچسبانید.

 • حتماً درزهای وسط را در لایه های پایینی و میانی مرتب کنید. اگر هنوز درز مرکزی را ایجاد نکردید ، مطمئن شوید که انتهای آن یکدست است.
دوخت دامن
دوخت دامن

در بالای لایه میانی کوک بزنید. در مرحله بعد ، شما نیاز به تکرار کوک در بالای لایه میانی خود دارید ، اما این بار پارچه را جمع می کنید تا اندازه آن به اندازه قطعه بالای سطح شما باشد. کوک خود را اضافه کنید و سپس تنظیم کنید تا قطعه لایه میانی با قطعه بالای سطح شما مطابقت داشته باشد.

دوخت دامن
دوخت دامن | الگوی دامن

لایه میانی را به لایه بالایی بچسبانید و بدوزید. بعد از اینکه قطعه وسط را جمع کردید تا با قطعه بالایی بدوزید، طرف های اشتباه را با هم بچسبانید. تمام راه ها را به دور قطعات بچسبانید و سپس دو قطعه را به چرخ کنید.

اضافه کردن کش دور کمر

دوخت دامن
اضافه کردن کش دور کمر

کش دور کمر را در شکاف درز کمر بکشید. برای تمام کردن دامن خود ، باید کش دور کمر را به بند کمر اضافه کنید. کش دور کمر را در شکافی که در ابتدا ایجاد کرده بودید بی اندازید. سپس ، از انگشتان دست خود استفاده کنید تا کش را در کل بند کمر قرار دهید.

انتهای کش را با هم کوک بزنید. بعد از اینکه انتهای الاستیک خود را تا انتهای دیگر بند کمر کشیدید و تمام طول دور کمر را طی کردید ، دو انتهای کش را با هم دوخت کنید. این باعث می شود تا کش در دایره ای از قسمت کمر پارچه شما قرار بگیرد.

حال می توانید هر نخ اضافی را از ببرید و دامن شما آماده پوشیدن است.

دوخت دامن
دوخت دامن های لایه دار
مزون دوخت لباس عروس تهران

درباره ی حسینی

مطلب پیشنهادی

مزون لباس مجلسی

مزون لباس مجلسی خاص

لباس مجلسی این روزها از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و خانم‌ها ممکن است در هنگام خرید و انتخاب آن گیج شوند و ندانند چه مدل لباس مجلسی را انتخاب کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
Call Now Buttonهمین حالا یه وقت رزرو کن
ما به شما کمک میکنیم تا لباس رویایی تان محقق شود.به مزون تخصصی دوخت نایریکا خوش آمدید
+